Iako smo tek zakoračili u novu godinu, što znači da još uvek uživamo u prazničnim trpezama, i uglavnom ne pomišljamo još uvek da se odreknemo svih tih kaloričnih slanih i slatkih specijaliteta, ipak se već priča na temu dijeta koje bi trebalo da nas spasu od tih par kilograma viška pošteno zarađenih tokom praznika. I slažemo se da taj trenutak odluke da krenemo sa dijetalnom ishranom valja ostaviti za koji dan kasnije, barem do idućeg ponedeljka po starom dobrom običaju, ali ono što bismo mogli jeste barem da se informišemo koja bi to dijeta bila najbolji izbor.
A svetsko udruženje nutricionista je takođe imalo da kaže nešto na tu temu. U nastavku saznajte koja je to dijeta već dobila titulu najbolje u 2019!
NE PROPUSTITE: Top saveti kako da izbegnete višak kilograma tokom praznika
Svetsko udruženje nutricionista se bavilo temom najbolje ishrane za dijabetičare, vegeterijance, i mnoge druge kategorije, ali dijeta koja je dobila titulu najbolje po svim parametrima zdrave ishrane jeste mediteranska dijeta. I to ne bez razloga. Ono što je sigurno jeste da nju treba razumeti ne samo kao efikasan način da izgubite kilograme viška, već pre svega zdrav način ishrane, koji poboljšava naše moždane funkcije, sprečava bolesti srca i uopšte unapređuje celokupno zdravlje. Definitivno dovoljno razloga da se informišemo malo detaljnije šta mediteranska ishrana tačno podrazumeva.
Pre svega, mediteranska dijeta obiluje povrćem koje je bogato vlaknima, voćem, kao i zdravim mastima, koje su na primer sadržane u maslinovom ulju, koje je zaštitni znak ovog tipa ishrane. Takođe, bitan deo mediteranske dijete jeste visoka zastupljenost ribe, kao i niska zastupljenost crvenog mesa u ishrani.
Šta sve treba da se nađe na vašem jelovniku u okviru mediteranske ishrane?
Na prvom mestu je povrće i voće koje ima nizak sadržaj skroba, jer skrob je taj koji dosta goji, pa krompir koji je mnogima omiljen zapravo i nije najbolji izbor. Uvek je najbolje da se odlučite za ono voće i povrće koje je sezonsko, a posebno se stavlja akcenat na brokoli, mahunarke, koje su bogate proteinima i vitaminom B, kao i na luk koji je u tom tipu ishrane takođe nezaobilazan. Što više lisnatog zelenog povrća i zelenih salata, koje treba začiniti vrlo jednostavno - sa što manje soli, limunom i maslinovim uljem.
Riba je i te kako dobrodošla!
Pomenuli smo da su masline i maslinovo ulje alfa i omega. One obiluju zdravim omega masnim kiselinama. Tu treba pomenuti i avokado koji je u mediteranskoj ishrani takođe zastupljen.
Na vašoj listi treba da se nađu i orašasti plodovi, i to jedna šaka dnevno.
Meso se jede vrlo umereno, i to nemasno, i servira se u porciji koja nije veća od veličine dlana.
Slatkiši se izbegavaju, a kao dezert se češće služi sveže voće.
Žitarice punog zrna i te kako dolaze u obzir, pa su paste takođe često na trpezi.
I za kraj, vino je važan deo mediteranske dijete, pa jedna čaša crnog vina dnevno ima pozitivan učinak na zdravlje.
Prijatno i možete vi to same!
NAJPOPULARNIJI Komentari