Zapušen nos može biti izuzetno neprijatan, otežavajući disanje, narušavajući san i čineći dete nervoznim. Dok postoje različite opcije za olakšanje ovog problema, inhalacija eteričnim uljima sve više privlači pažnju kao prirodan i efikasan način za otvaranje disajnih puteva. Istražili smo kako se u sezoni virusa rešiti zapušenog nosa na prirodan način.
Odgovor je u narednim redovima.
NE PROPUSTITE: Pet saveta za bezbrižno zimovanje sa decom!
Eterična ulja su koncentrovane tečnosti koje se ekstrahuju iz različitih delova biljaka. Ova ulja su bogata jedinjenjima koja imaju antibakterijsko i antivirusno dejstvo.
Eterična ulja mogu imati protivupalni efekat, smanjujući oticanje i iritaciju disajnih puteva. Tako da detetu pruže trenuto olakšanje, pred odlazak u krevet.
Zapravo treba prokuvati oko 300ml vode i dodati od pet do deset kapi eteričnog ulja. Dete treba da se nagne, kada skinete šerpu sa šporeta, nad njom tako da udiše paru.
Međutim, koje eterično ulje izabrati?
Poznat po svojim antibakterijskim svojstvima, eukaliptus može pomoći u olakšanju disanja i smanjenju zapušenja nosa. Miris eukaliptusa je jak i zato se ne mora svideti mlađoj deci, uglavnom je prigodniji odraslima ili pubertetlijama.
Ono što je svima poznato i prijatno za mlađi uzrast svakako je eterično ulje mentola. Ne morate koristiti pet do deset kapljica, dozirajte jačinu na početku tako da detetu bude prijatno. Osvežavajući miris mentola može otvoriti disajne puteve i pružiti trenutno olakšanje, pritom na efikasno razbuđuje u jutarnjim časovima.
Poznata je i lavanda koja ima opuštajući miris ali kada smo prehlađeni ona nas može dodatno opustiti, tako da poželimo da utonemo u san. Zato se radije bira ruzmarin, koji ima osnažujući efekat na telo i koji budi naša čula.
Inhalacija se može ponavljati dva do tri puta dnevno, pogotovo je značajna u jutarnjim časovima i pred spavanje. Važno je ne preterivati jer deci neće prijati intenzivan miris na svakih sat vremena, zato je važno pronaći balans!
Pored toga, imajte na umu da je inhalacija eteričnim uljima prva pomoć kod prehlade i virusa. Ona ne može da bude terapija pogotovo ako je stanje ozbiljnije, tada je potrebno kombinovati je sa lekovima koje je prepisao doktor.
Želimo vam brzo ozdravljenje!
NAJPOPULARNIJI Komentari