Da bi dete došlo do izražajnog čitanja i da bi došlo do lakoće u čitanju, koja je uslov za ljubav prema čitanju i knjizi, početno čitanje mora biti uspostavljeno po svim pravilima, dakle dete mora ispravno sricati. Početno čitanje tj. sricanje je kao prohodavanje, a čitanje kao hodanje. Nema hodanja bez prohodavanja! Nemojte biti strpljivi i čekati da vreme i čitalačko iskustvo pomognu detetu. Pomozite mu vi, na kreativan i zabavan način.
Saznajte detalje u nastavku.
NE PROPUSTITE: PET LAKIH UMETNIČKIH PROJEKATA ZA DECU!
Čitanje ne sme da bude razlog patnje i temelj neuspeha. Ako se može savladati za tri sata, to onda znači da je vrlo jednostavno ukoliko se podučavanju priđe ispravno.
Čak iako dete pokaže interesovanje za čitanje pre četvrte godine, podstaknite ga u tom smeru, ali budite sigurni da je prethodno uspelo da poveže glas i slovo. Jedan od preduslova za čitanje jeste da deca savladaju slova, odnosno znakove za svaki od 30 glasova našeg jezika.
Izbor knjige
Možete početi tako što ćete da izaberete nekoliko knjiga koje su zanimljive detetu. Zvuči očigledno, ali zaista je tako, deca će pre čitati ono što ih fascinira. Knjige koje decu mogu povesti u drugo vreme i na neka udaljena, možda i izmišljena mesta, dobar su izbor. To je nešto što prevazilazi tradicionalno čitanje lektira.
Čitanje naglas
Glasno čitanje stavlja knjige u središte pažnje, te ih predstavlja kao izvore prijatnog, vrednog i uzbudljivog iskustva. Deca, koja od najranije dobi nauče vrednost knjiga, najčešće postanu vrsni i samostalni čitaoci. Čitajte naglas priče ili pesme, koristeći drugačije glasove i odgovarajuće ekspresije za junake i naratora. Na taj način vaše dete će polako učiti kako da čita odgovarajućom brzinom, da ističe i razume delove teksta.
Čitajte pesmice
Ove pesmice ne služe samo za zabavu već omogućavaju detetu da razaznaje glasove i uče ga kako da čita na slogove. Možete ih izgovarati zajedno, a veoma zabavno i korisno biće ako počnete i sami da smišljate sopstvene rime. Čitanje i smišljanje pesmica omogućuje roditeljima, bakama i dekama, braći i sestrama, učiteljima, rodbini i prijateljima da budu čitalački uzori deci. Na taj se način njihova ljubav prema knjizi lako prenosi na decu.
Ukrasite dečiju sobu posterima i rečima
Na taj način stvorićete okruženje koje će ga podsticati da čita. Pitajte dete koje slovo označava koji glas i koja još reč počinje na to isto slovo. To stvara vezu između deteta i odraslog sa kojim ima interakciju jer im tako osigurava zajedničke teme za razgovor. Govorenje i razgovor pomažu u razvoju veština čitanja i pisanja.
Koristite modernu tehnologiju
Deca odrastaju u 21. veku i da biste ih motivisali da istraju u učenju, potrebno je da uključite sredstva koja oni vole i razumeju. Možete zajedno igrati na računaru igru vešala, sastavljanje reči od slova ili neku drugu igru kreiranu za učenje čitanja u ranom uzrastu.
Čitanje i crtanje
Dete ima zadatak da nacrta neku scenu iz omijene knjige ili lika iz priče koju ste čitali. Tražite od deteta da to učini sa što više detalja i kasnije razgovarajte o tome što je nacrtano. Iznenadićete se koliko je detalja, koje možda ni vi niste zapazili, dete upamtilo dok je slušalo kako mu čitate.
Koristite kartice sa slovima
Iskoristite činjenicu da mesec ima 30 dana i svaki dan kroz igru radite na tome da dete može prvo da imenuje slovo tako što će ponoviti za vama, zatim da ga prepozna, a onda i da ga samostalno napiše. Sastavljajte „ozbiljne” i „smešne” reči slovo po slovo, koristeći kartice. U početku neka to budu kraće reči, a kako dete bude napredovalo, pokušajte da sklapate sve duže i duže reči.
Učite dete da pravi rečnik
Deca su aktivni učesnici konverzacije, najčešće sa odraslima. Tokom razgovora sa odraslima deca čuju nove i zanimljive reči. Odrasli često više puta ponove te reči tokom razgovora. Tako da deca dok razgovaraju sa odraslima uče nove reči. Kako vaše dete bude usvajalo nove reči, beležite ih zajedno u neku svesku. Na primer, dozvolite svom mališanu da ih sam zapiše ili nacrta sliku koja će ilustrovati tu reč ili da je upotrebi u kraćoj rečenici. Kako bude rastao broj reči, tako ćete i vi biti zadovoljniji.
Najbitnije dok učite i radite sa svojim detetom da to činite iz zadovoljstva, iz želje da mu prenesete znanje, ne iz obeveze. Tako ćete svako učenje učiniti zabavnim.
NAJPOPULARNIJI Komentari