Često se naglašava važnost brige o sebi i svojim potrebama kako bismo bili srećni i zdravi. Međutim, isto tako je važno shvatiti da zanemarivanje sebe može imati negativne posledice ne samo za pojedinca, već i za druge ljude u njegovom okruženju. Znate kako kažu ako ne volimo sebe ne možemo voleti ni druge ljude, e pa sad je teza stručno potvrđena!
Pa, krenimo redom!
NE PROPUSTITE: Sanjate bivšu ljubav? Hajde da zajedno rešimo nedoumice!
Kada čovek zaboravi na sebe i svoje potrebe, može doći do nezadovoljstva, iscrpljenosti i emocionalne nestabilnosti, što može uticati na njegove odnose i ponašanje prema drugima. Jednostavno naša energija neće biti na maksimumu i samim tim ne možemo pomoći sebi ali ni svojoj okolini, što silno želimo.
Sledeći put kada druge stavite ispred svojih potreba, potrebnom za snom, hranom, odmorom setite se da pravite medveđu uslugu!
Emocionalna iscrpljenost
Kada se previše fokusiramo na potrebe i želje drugih ljudi, a zanemarujemo svoje, možemo se osećati emocionalno iscrpljeno. Nedostatak vremena i energije za brigu o sebi može dovesti do povećane napetosti, stresa i frustracije, što može uticati na naše emocionalno stanje. To može rezultirati prenaglašenim emocionalnim reakcijama prema drugima, kao što su iznenadna ljutnja ili razdražljivost, što može ugroziti odnose s drugima.
Pored toga u nama se nakupljaju negativne emocije i iz dana u dan nas anksioznost preplavljuje, ne možemo da kontrolišemo sebe i osećamo se bezvoljno. Zapravo gazimo vlasititi identitet svaki put kada umesto ''NE,, pristanemo na određene životne okolnosti i ne postavimo drugim ljudima jasne granice.
Gubitak identiteta
Zanemarivanje sebe i stalno usmeravanje na potrebe drugih može dovesti do gubitka vlastitog identiteta što smo pomenuli u prethodnim redovima. Kada sebe stavljamo na poslednje mesto, gubimo svoje interese, hobije i vrednosti. Ovo može dovesti do osećaja praznine i nedostatka smisla, što može uticati na našu sposobnost da budemo autentični i da posavetujemo najbliže i sagledamo različite situacije iz realnog ugla.
Nisko samopouzdanje
Kada zanemarujemo sebe i ne brinemo o svojim potrebama, može se razviti nisko samopouzdanje. Nedostatak pažnje prema sebi može dovesti do osećaja bezvrednosti i nedostatka samopoštovanja. To može uticati na našu sposobnost da se izražavamo, postavljamo granice i izborimo se za svoje potrebe u odnosima s drugima. Nisko samopouzdanje može dovesti do disbalansa moći i neravnoteže u odnosima, što može ugroziti zdravlje i blagostanje drugih ljudi.
Blokiramo svoju životnu energiju i ne možemo da se dokažemo u materijalnom, odnosno fizičkom svetu što stvara dodatnu nesigurnost. Iz ovog kruga je teško izaći sam i susresti se sa izazovima, zato najpre treba očistiti loše emocije iz prošlosti uz pomoć psihoterapeuta. Tačnije vratiti se u trenutak u kom smo počeli da se odričemo sebe i stavljamo druge ispred svake svoje potrebe i interesa, kada osvestimo i oprostimo taj trenutak i sve druge koji su usledili posle okidača možemo da nastavimo dalje.
Kako bismo izbegli negativne posledice zanemarivanja sebe, važno je da prepoznamo važnost brige o sebi i postavljanja granica. Slušajte svoj unutrašnji glas, objasnite najbližima kako se osećate, dozvolite da vam pomognu i razvijajte postepeno zdrave odnose.
NAJPOPULARNIJI Komentari