U teoriji, jesen je vreme koje predstavlja žetvu, dok je proleće simbol rađanja, razvitka. Međutim, nije svima proleće donelo buđenje organizma iz dremke i neočekivanu pozitivnu energiju. Nekima je novo godišnje doba samo “okidač” za pokretanje rolerkostera osećanja koja drže u sebi. Povrh svega, prvi prolećni dani počeli su sunčano, međutim kako vreme odmiče i dani prolaze prognoza vremena je nepoverljiva. Izgleda da se sa vremenskom prognozom menja i naše raspoloženje! Nekad se osećamo umorno bez razloga, muči nas nervoza, nesanica, a sve više manjka istrajnosti kojoj smo se nadali da će se baš pojaviti sa prvim zracima sunca.
Stručnjaci objašnjavaju zašto se javlja prolećna depresija i kako da se sa njom izborimo.
NE PROPUSTITE: SAZNAJTE KAKO ČITANJE KNJIGA UTIČE NA VAŠE MENTALNO ZDRAVLJE
Najjednostavniji opis depresije je da je to promena raspoloženja uz telesne smetnje koje često čoveku stvaraju probleme na poslu i u društvu. Kao simptomi mogu se javiti poremećaj mišljenja (strah za sebe, za druge, za zdravlje itd.) i poremećaj spavanja. Poremećaj raspoloženja koji traje duže od dve nedelje bez jasnog stresogenog uzroka može se dijagnostikovati kroz izmenjeno raspoloženje u pravcu sniženog depresivnog raspoloženja, uz pesimistično razmišljanje, nesposobnost za uživanje, odsustvo radosti i veselosti, smanjenje energije, loša koncentracija itd.
Šta je sezonska depresija?
Smatra se da skraćenje dana utiče na sve ljude, bez obzira na podneblje. Kod ljudi svih meridijana tada se javlja izmena raspoloženja, osećaj umora, pojačana napetost, aktivnosti se smanjuju, javlja se potreba da se spava i leži u krevetu.
Ako ova pojava, međutim, dovodi i do promena u kvalitetu svakodnevnih aktivnosti – poremećaja u ličnom i porodičnom funkcionisanju, govorimo o mogućem sezonskom afektu, odnosno sezonskoj depresiji.
Znači, sezonska depresija je izmena raspoloženja koja ima sezonski karakter i javlja se u određenom delu godišnjeg doba.
Kako se boriti sa sezonskom depresijom?
Postoje mali koraci koje možete preduzeti kako biste mogli da steknete veću kontrolu nad svojim životom i osnažite svoja pozitivna osećanja. Nabrojaćemo neke od njih, uz napomenu da je lečenje od strane stručnog lica najefikasnije.
Volite sebe
Put ka samoizlečenju od depresije je da budete otvoreni, nekritični i puni ljubavi prema sebi.
Tugujte, ali konstruktivno
Ako ste tužni, budite tužni. Dopustite sebi da osetite takva osećanja – ali ih na kraju prevaziđite.
Provedite vreme napolju
Možda će vam prijati da izađete na vazduh, da stavite slušalice i slušate omiljenu muziku dok besciljno koračate. Ili idite na trčanje, fizička aktivnost dokazano popravlja raspoloženje.
Ispunite svoj raspored
Kada je mozak usposlen, on nema vremena za druge stvari. Bilo da obavljate dnevne obaveze, ili samo čitate knjigu, iskuljučite se potpuno.
Jednostavni ciljevi
Ukoliko nemate želju za obavljanjem kućnih poslova, a imate problem sa tim da nešto u toku dana prosto mora da se uradi zadajte sebi neke jednostavne ciljeve. Recimo, nećete sređivati kuću, ali ćete izneti smeće i slično. To su male pobede.
I za kraj, potpuno je u redu da vam se nekad ne radi apsolutno ništa. Pa čak iako je to neki period koji traje. Nemojte svoju vrednost meriti po broju stvari koje ste odradili u toku dana. Naučite da odmarate, i um i telo.
Možete vi to!
NAJPOPULARNIJI Komentari