Kao roditelji želimo da se naša deca osećaju dobro u svojoj koži i zato ih svakodnevno pohvalimo za velike i male stvari koje su učinili. Dugo se mislilo da se svakodnevnim pohvalama utiče loše na decu tako da postanu narcisoidna i nadobudna, ali psiholozi su dokazali da to nije istina. Ukoliko se stvari doziraju na pravi način pohvale zaista deluju pozitivno. Jednostavan kompliment zaista može stvoriti jače samopouzdanje i izmamiti osmeh na dečije lice.
U narednim redovima otkrivamo vam kako podići samopouzdanje svoje dece.
NE PROPUSTITE: URNEBESNO - JEDAN DAN SA DECOM IZ TATINOG UGLA
Deca svakodnevno prave nestašluke i u moru kritika njihovo samopouzdanje se srozava tako da je neophodno pronaći balans u svemu. Psiholozi navode da ne treba tek tako da pohvalimo dete, treba misliti o pohvali i izabrati mudru pohvalu kako bi se deca osećali sigurnije u sebe.
Pohvalite detetov proces učenja
Kada hvalite sam proces dečijeg rada na primer dok se dete trudi da savlada matematičke zadatke umesto talenta ili samog ishoda deca će razviti pozitivan stav prema budućim izazovima. Tako da znaju da im sam proces rada može doneti zadovoljstvo i da je on vredan.
Ova činjenica je posebno važna za školu jer roditelji uglavnom usled svojih obaveza hvale ishod koji deca postignu odnosno ocene i krajnji rezultat. Deca time stvaraju u glavi nerealnu sliku kako je važan sam cilj odnosno ocena u dnevniku, a ne trud i znanje, pa će početi da se dovijaju na različite načine i prepisuju kako bi lakše stigli do cilja.
Devedesetih godina prošlog veka poznati Američki psiholog Carol S. Dweck istraživala je pozitivne efekte ovakve vrste pohvala na samo dete. Deca usled ovakvih pohvala shvataju da su uspešna zato što vredno rade i trude se, što će im u životu dati volju da se izbore sa različitim nedaćama i problemima.
Nikad ne upoređujte svoju decu
Roditelji vole da upoređuju decu sa njihovim vršnjacima nadajući se da će ih tako podstaknuti da postanu produktivnija. Radimo to sa najboljom namerom, a zapravo deci trajno narušavamo samopouzdanje i stvaramo u njima prezir i ljubomoru prema vršnjacima ili bliskim rođacima.
Jednostavno nije zdravo biti zarobljen u začaranom krugu takmičenja jer socijalna poređenja mogu naučiti decu da su vredni samo kada su bolji od drugih. A zapravo treba da se takmičimo sami sa sobom i na kraju dana ili meseca, imamo bolji uspeh u poređenju sa prethodnim mesecima i godinama.
Slušajte šta vam govore, nemojte univerzalnim rečenicama hvaliti decu
Užurbani način života ne dozvoljava nam da uvek pažljivo pogledamo crtež svog deteta ili se divimo skulpturi od kockica. Radije im recite da morate da završite važan telefonski razgovor ili ručak, a zatim se potpuno posvetite svom detetu.
Ne treba govoriti fraze poput ‘’Divna ti je slika,, , pohvalite boje koje su koristili, pitajte ih kako su određene linije iscrtali i pokažite im interesovanje. Kada deca počnu i vas da podučvaju a ne samo vi njih, osećaće se sigurnije i lepše.
NE PROPUSTITE: ZAŠTO DECA FAVORIZUJU JEDNOG RODITELJA I ŠTA URADITI PROTIV TOGA?
Uživajte u svakom trenutku sa decom jer odrastu dok trepnete!
NAJPOPULARNIJI Komentari