Ukoliko u kući imate tinejdžera verovatno su vam poznati neodređeni, tihi odgovori na vaša pitanja ili potpuna tišina. Pored toga tinejdžeri uživaju spavajući i izležavajući se tokom celog dana, a društvene mreže su toliko popularne da ćete ih jedva nagovoriti da razgovaraju sa vama licem u lice. Ovakvo ponašanje može biti normalno za tinejdžere ali i može biti odraz depresije koja se odvija pred vašim očima. Najvažnije je prepoznati drastičnu promenu ponašanja kod deteta na vreme i pomoći mu u borbi sa depresijom.
U nastavku saznajte kako da pomognete depresivnom detetu.
NE PROPUSTITE: VEŠTINE KOJE RODITELJI TREBA DA NAUČE SVOJE DETE
Tinejdžeri traže sebe i vole kada su sami. Zapravo, u ovim osetljivim godinama žude za privatnošću. Ako ste primetili da se vaše dete povlači u sobu, izbegava da jede ili da priča sa vama, ne znači da je depresivno. Ipak, ako je dete do juče išlo na trening, zanimalo za različite hobije, nekoliko puta dnevno presvlačilo i isprobavalo garderobu i plakalo i smejalo se, a onda odjednom počelo da ćuti, spava i izgubilo interesovanje, vreme je da shvatite ozbiljsnost situacije.
Depresija se kod tinejdžera ogleda u nagloj promeni ponašanja koja podrazumeva neobičnu razdražljivost i ljutnju, nedostatak energije i konstantan umor na koji se žale, manje interesovanje za prijatelje i druženje, ali i kućne i porodične aktivnosti. Dokazi depresivnog stanja leže u činjenici da dete ima negativan stav prema školi i generalno bilo kakvim interesovanjima, kritičnost prema sebi i razgovore sa drugima koji su demotivišući.
Svi imamo različite faze u životu, dobre i loše dane ali ukoliko ovakvo ponašanje traje duže od dve nedelje vreme je da se uozbiljite. Vaše dete bi moglo da pati od depresije.
Kada primetite da se negativne epizode nastavljaju iz dana u dan nemojte napraviti klasičnu roditeljsku grešku. Ne napadajte svoje dete pitanjima i grubim rečima u strahu da će mu se nešto loše desiti. Ne tražite odgovore na postavljena pitanja po svaku cenu, jer ćete samo udaljiti dete od sebe. U ovakvom životnom periodu vašem detetu je potrebna potpuna podrška.
Kada se odlučite na razgovor sa detetom pronađite vreme u kojem je ono slobodno koliko i vi. Ne upadajte im u sobu i ne odvlačite ih od stvari koje ih trenutno zanimaju, ma makar to bio mobilni telefon. Uvek je bolje postaviti jedno pitanje, ali preformulisano u zaključak koji vas iskreno brine. Na primer ,, Više ne izlaziš sa prijateljima toliko često, to je baš bezveze. ‘’ postaknite prijateljsku atmosferu i dete će se otvoriti i početi da priča o svom životu.
Nemojte očekivati da za malo uloženog truda dobijete bogatsvo informacija. Dete vas može odibiti nekoliko puta, ostanite fini i jednostavno nemojte odstupati od svoje namere. Kada oseti poverenje ispričaće vam zašto se oseća loše.
Kada tinejdžeri počnu da se otvaraju nemojte ih prekidati, držati govore o tome kako nisu doneli ispravnu odluku ili kako je bilo u vaše vreme. Jednostavno ih pustite da govore, pretvorite se u najboljeg slušaoca. Tokom razgovora nemojte kuvati, peglati ili raditi druge kućne poslove jednostavno sedite i pomno slušajte svoje dete, zaslužilo je to.
Depresija čini da se osećamo ponekad manje vrednim i ne želimo da opterećujemo najmilije. Zato je važno pokazati tinejdžeru da vam je stalo do razgovora i poneti se prema njemu kao prema odrasloj osobi.
Na kraju dana povucite se u svoju sobu ili miran kutak kuće i rezimitaje ono što su vam rekli. Važno je da razumete sve što su vam objašanjavali i pratite čitavu situaciju. Povežite se sa detetom i budite mu podrška u narednom periodu, kako bi prevazišao depresiju. Ukoliko nema pomaka uključite i stručno lice u čitav proces kako bi vaša porodica što pre pregrmela nedaće.
NE PROPUSTITE: 5 ZNAKOVA NEPLODNOSTI KOJE NE TREBA DA IGNORIŠETE
I ne zaboravite - budite strpljivi i slušajte svoje dete pažljivo. Posmatrajte ovaj period kao prelazan i postanite svom detetu i dobar prijatelj, pored toga što ste mu roditelj.
NAJPOPULARNIJI Komentari