Stručnjaci preporučuju samokontrolu za pojedine zdravstvene probleme, a postoje i mnogi brzi testovi koje za svega par minuta možete da uradite i procenite opšte stanje svog organizma. Pritom su testovi zabavni i možete ih isprobati zajedno u krugu svoj porodice, nasmejaće vas i potvrditi vam dobro stanje vašeg organizma ili uputiti na zdravstveni pregled. Zapravo, ovakvi testovi vam mogu ukazati na male promene koje će vas podstaknuti da na vreme odete kod lekara i zatražite njihovo mišljene.
Ispitajte svoje zdravlje uz ove lake kućne testove iz narednih redova.
NE PROPUSTITE: IDETE NA SPAVANJE BEZ VEČERE? STRUČNJACI OBJAŠNJAVAJU KAKO TO DELUJE NA VAŠE ZDRAVLJE
Provera vida
Amslerov test identifikuje oštrinu vašeg vida, a gubljene oštrine vida je u medicini poznato kao molekularna degeneracija. Ovakva promena može se pojaviti u pedesetim godinama života i vrlo brzo napreduje. Tako da na vreme treba otići kod lekara i dobiti adekvatnu terapiju.
Test možete obaviti u dobro osvetljenoj prostoriji - sliku stavite na petnestak centimetara od očiju. Nemojte naginjati glavu u stranu i čkiljiti, odnosno skupljati svoje oči. Pokrijte jedno oko rukom i gledajte u tačku na slici bez treptanja desetak sekundi. Postupak ponovite sa drugim okom. Ukoliko vidite jasno linije bez preskakanja, krivudanja i gubljenja to znači da je mrežnjača vašeg oka potpuno zdrava.
Dešava se ponekad da su slika u određenim uglovima iskrivljena i kao da postoje brazde unutar linija. Ukoliko ovo primetite potrebno je proveriti vid kod lekara.
Držanje tela
Stanite prirodno i zamolite nekog da posmatra položaj vašeg tela. Ukoliko vam se leđa zaoble odnosno iskrive za četrdesetpet stepeni ili više a kukovi se pomaknu ka napred, to upućuje da je vaša kičma kriva.
Kriva kičma troši mnogo više snage kako bi održala vaše telo uspravnim i može stvarati mnogobrojne probleme kako počnemo da starimo. Kada primetite da se vaša kičma povija i da ne sedite pravo ojačajte mišiće uz vežbe, džoging i šetnju kako bi održali pravilan, uspravan položaj leđa.
Provera respiratornog sistema
Provera respiratornog sistema pomoći će vam da steknete uvid u to koliko vaše telo ima kiseonika i da li se pravilno raspoređuje. Sve što treba da uradite je da sednete uspravno i duboko udahnete nekoliko puta.
Kada budete spremni nakon nekoliko dubokih izdisaja i udisaja, udahnite vazduh i zadržite ga u plućima. Uključite tajmer na svom telefonu i pratite koliko dugo možete zadržati dah. Stručnjaci navode da normalan rezultat za zdravu osobu podrazumeva minimum 40 sekundi zadržavanja daha.
Provera pulsa
Pronađite svoj puls na unutrašnjem zglobu ruke a zatim ga merite u okviru jedne minute. Nakon toga napravite dvadeset čučnjeva i ponovno izmerite svoj puls. Ako se broj otkucaja previše povećao ili smanjio vaš kardiovaskularni sistem je možda slab i trebate posetiti izabranog lekara radi preventivnog pregleda.
Hodajte do četvrtog sprata unutar svoje ili obližnje zgrade- proverite kondiciju
Hodajte mirno ali ne suviše polako, skoncetrišite se i pronađite svoj puls a zatim ga ponovno izmerite u okviru jedne minute. Ako vam je puls oko 120 u minutu ili ste počeli da dahćete i osećate bol u grudima preventivno treba posetiti lekara.
Čak i kada imamo izrazito jaku fizičku aktivnost naš puls ne bi trebao da bude iznad ograničenja. Da bi ste izračunali svoj puls odnosno gornju granicu oduzimite od 220 svoju starost. Naprimer 220 minus 25, 195 je puls dvadesetpetogodišnjeg čoveka usled jakog fizičkog napora.
NE PROPUSTITE: SEDMODNEVNA LETNJA DIJETA - SMRŠAJTE I DO 3 KILOGRAMA!
Želimo vam da uvek ostanete zdravi! Podelite sa nama rezultate testa u komentarima.
Foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari