Ukoliko ste iskusili bol u donjem delu leđa, znajte da niste usamljeni. Po istraživanjima, čak 50 % populacije starije od 30 godina, naročito one koja značajan deo vremena provodi u sedećem, ali i stajaćem položaju, u nekom periodu se žalilo na ovu vrstu tegoba. Lekovi protiv bolova mogu biti kratkotrajno rešenje, ali svakako ne i dugoročno. Takođe, bol u donjem delu leđa ne mora da bude signal ni za određenu dijagnozu, već posledica nekih svakodnevnih navika kojih često nismo svesni, a na koje ipak možemo da utičemo.
Upravo o tome će više biti reči u nastavku ovog teksta - saznajte na šta treba da obratite pažnju i šta je to što treba da promenite i primenite kako biste se rešili bolova u donjem delu leđa.
NE PROPUSTITE: Kako zavisnost od društvenih mreža utiče na zdravlje
Nosite visoke štikle
Znamo da su visoke potpetice zaštitni znak brojnim pripadnicama lepšeg pola, i da se mnoge u njima osećaju kao da su sa njima i rođene - lagodno, udobno, i da im hod u takvoj odeći zaista ne predstavlja problem. Međutim, često nismo svesni posledica - položaj u kom se nalazimo kada smo na visokoj štikli jednostavno nije prirodan, i iziskuje dodatni napor i angažovanje upravo mišića u predelu donjih leđa. Isto se dešava i sa uskim suknjama. One ograničavaju naš pokret i hod, te vrše pritisak na kukove, što je opet povezano sa bolom u pomenutom predelu. Dakle, nekad moramo da žrtvujemo modu.
Gazirani sokovi i pića
Svi znamo da ova vrsta napitka definitivno nije dobar izbor kada je naše zdravlje u pitanju. Na prvom mestu, prepuni su šećera, aditiva, kalorični su, ali pored toga - ukoliko smo neumereni u njihovom konzumiranju, ono na šta vremenom mogu da utiču jeste stvaranja kamena u bubregu, što je opet medicinsko stanje čiji je simptom između ostalog i oštar bol u predelu donje kičme. Gazirana pića takođe utiču na stvaranje gasova i njihovo zadržavanje u crevima, što vrši pritisak i izaziva senzaciju bola u pomenutom predelu.
Stres
Znamo da je stres okidač za brojna fizička i mentalna stanja našeg organizma. Naime, kada smo pod stresom, otpušta se hormon koji direktno utiče na to da nam je celo telo u grču, a mišići napeti, što znači da vrlo često osećamo tenziju i bol u predelu vrata, ramena, kao i leđa. Istraživanja su pokazala da rekreacija na dnevnom nivou, makar i minimalna, može doprineti znatnom poboljšanju stanja i smanjenju tegoba.
Pogrešan položaj tela
Tokom različitih dnevnih aktivnosti može se desiti da ne obratimo pažnju na naše držanje, odnosno da krivimo kičmu - kada sedimo za računarom, dok stojimo za sudoperom i peremo sudove, ali takođe i dok recimo spavamo - ukoliko jastuk nije pogodan i ne pruža potporu vratnim mišićima, koji su opet povezani i sa našom kičmom. Takođe, ukoliko se često penjemo uz stepenice, to takođe može da ima uticaja na osećaj bola u predelu donjih leđa. Ovo su sve situacije na koje treba da obratite pažnju.
NE PROPUSTITE: Hrana koja utiče na oslobađanje od stresa
Možete vi to same!
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari