Prirodno svetlo je najbolji prijatelj fotografa, trgovina i glavna pogodnost za kancelarijske službenike. Prema istraživanju, preko 1600 zaposlenih je ocenilo pristup prirodnom svetlu i otvorenom pogledu kao prvu želju za radnim okruženjem. U čemu je tajna prirodnog svetla i kako ono utiče na naše zdravlje?
U nastavku saznajte par galvnih benifita kako prirodno svetlo utiče na zdravlje.
NE PROPUSTITE: Namirnice koje u sebi kriju šećer, a da to niste znali
Izvor vitamina D
Vitamin D ima krucijalu ulogu po naše telo, a dobijamo ga direktno od sunca. Kada je koža izložena sunčevoj svetlosti, ona absorbuje vitamin D, a on je ključni hranljivi sastojak .On je taj koji sprečava gubljenje gustine kostiju, smanjuje rizik od srčanih bolesti, gojaznosti i različitih opasnih oboljenja. Izuzetno je važno da iskoristimo dan i da budemo na suncu, koliko god možemo, bar sat vremena dnevno. Ako ste već na poslu ili imate obaveze kod kuće, podignite roletne i otvorite širom prozore!
Prirodno svetlo leči blagu depresiju
Svi znamo da sa promenom godišnjeg doba dolazi i do promena naših navika, a pogotovo našeg raspoloženja. Sezonski afektivni poremećaj, poznat i kao glavni depresivni poremećaj sa sezonskim obrascima je glavni uzrok naše promene raspoloženja. Ako sebe izložite velikim količinama prirodnog svetla, to vam može pomoći da prelazni period lakše prebrodite. Prirodna svetlost vam daje energiju, čini vas vedrim i budnim tako da nećete osetiti poznati zamor u prelasku godišnjeg doba.
Smanjuje zdravstene rizike od izlaganja fluorecentnom osvetljenju
CFL (Kompaktne fluorescentne sijalice) mogu da emituju opasne količine žive, tako da je dugotrajno izlaganje veoma opasno, pogotovo za decu. Međutim iako su prepoznate kao sigurne, čini se da nekim ljudima utiču na rapoloženje i povećanje stresa, u nekim slučajima veće izlaganje tom svetlu dovodi do pojave migrena i naprezanja očiju. Naš je predlog veće izlaganje suncu i sunčevoj svetlosti, po mogućstvu šetnja po danu u prirodi.
Od CFL svakako su bolje LED sijalice, jer su najpribližnije prirodnom svetlu i nisu štetne po zdravlje jer ne emituju štetne gasove ili materije. Fluorescentno svetlo je puno toksina, pa se preporučuje da ga zamenite, i u kući, i u kancelariji.
Kako uneti više svetlosti u svoj dom?
Koristite ogledala, pomozite svetlosti da se odbije po sobi - jedno ili više ogledala, izbor je na vama. Ono vam pomaže da kada svetlost uđe u sobi pomoću njega odbije svetlost na drugi kraj sobe. Pozicionirajte ga tako da ugao ne bude oštar već blag da ne bi dobili samo fokus ili snop svetlosti jer je ideja raspršiti svetlost po prostoriji.
Sledeći korak je da zamenite svoje teške i tamne zavese nekim lakšim i prozračnijim ili ih totalno uklonite sa prozora. Uklanjanje zavesa je lak korak ka omogućavanju ulaska sunca u vaš dom, a ujedno i ono može biti najlepši alarm kada ustajete ujutru.
Završni korak u vašem domu kako bi ste uneli više svetlosti jete odabir boja.Pažljivi budite u odabiru boja, što svetlije, to se više svetlosti reflektuje. Svi znamo da bela boja najviše otvara i reflektuje svetlost, ali ne morate baš da preterujete - niko ne želi da toplinu doma zamnenju sterilnim osećajem. Možete da birate oker, zlatnu, žutu. Ne zaboravite da je najtamnija tačka u našem domu pod koji možete ukrasiti nekim svetlim prostirkama ili tepihom.
NE PROPUSTITE: Kako poboljšati svoje raspoloženje tokom pandemije korona virusa
Prirodno svetlo ima brojne benefite po naše zdravlje i savetujemo vam da uvek odvojite malo vremena i uživate u suncu!
NAJPOPULARNIJI Komentari