Postoje različiti poremećaji sna - počevši od nesanice, "polubudnog" spavanja, pa sve do mesečarenja. Pričanje u snu je možda i najbezazlenije (osim ukoliko spavate sa partnerom, pa njenu zapravo ne remetite san ), i zapravo nije nimalo retka pojava. Naime, pojedina istraživanja pokazuju da čak 66 % ljudi u nekom periodu u životu ima iskustva sa pričanjem u snu. Takođe, određena istraživanja su se bavila i šta sve mogu biti uzroci ove pojave, kao i rešenja kako da prestanete da pričate dok spavate.
Detaljnije saznajte u nastavku!
NE PROPUSTITE: Sve prednosti magnezijuma po zdravlje
Evo koji su sve mogući uzroci koji dovode do pojave da pričamo u snu:
Genetika
U načelu, ne postoji jedinstven odnosno jasan stav stručnjaka zbog čega neko priča u snu. Međutim, određene studije uzrok pronalaze u genetici. Naime, istraživanja u Finskoj i Japanu su pokazala da je ova pojava ne tako retka kod blizanaca, i da je najčešće udružena sa mesečarenjem i noćnim morama. Ujedno se skreće i pažnja da su znatno veće šande da dete priča u snu, ukoliko ta pojava postoji, ili je u nekom momentu postojala, kod njihovih roditelja.
Nedostatak sna
Ukoliko ne spavamo dovoljno, i ukoliko nismo odmorni, zaključak pojedinih istraživanja je će se to odraziti na naš mozak i da je jedan od mogućih načina za to upravo pojava pričanja u snu. Smatraju da je ključni uzrok nedovoljno kvalitetan san, te se onda taj stres po organizam na ovaj način ispoljava.
Drugi poremećaji sna
Pričanje u snu može biti posledica i drugih poremećaja koji su u vezi sa spavanjem, u prvom redu su u pitanju mesečarenje i insomnia.
Lekovi
Takođe, konzumacija određenih lekova može se odraziti na poremećaje sna, među kojima je i pričanje u snu. Uvek povedite računa o nus pojavama koje su navedene u upustvu za upotrebu leka. Ovo se posebno odnosi na antidepresive.
Kako da kontrolišete pričanje u snu?
Svakako, postoje saveti koji mogu da budu od koristi u ovom slučaju:
1. Izbegavajte teške obroke neposredno pred spavanje.
2. Vodite računa da spavate na udobnom i kvalitetnom madracu.
3. Izbegavajte kofein u kasnim popodnevnim i večernjim satima.
4. Ustalite rutinu spavanja.
NE PROPUSTITE: Kako da sprečite napade anksioznosti
Ukoliko i vi imate problem sa pričanjem u snu, ili neko u vašem okruženju, nadamo se da su informacije bile od koristi.
NAJPOPULARNIJI Komentari