Zdravlje žene, a tu prvenstveno mislimo na zdravlje reprodutivnih organa - trebalo bi da zauzima posebno mesto u životu. Pored obaveznih kontrolnih pregleda kod ginekologa, svaka žena može i na druge načine da brine o svom zdravlju. A ne da može, već bi svakoj od nas to trebao da bude imperativ! Pored pravilne i uravnotežene ishrane i unosa određenih korisnih nutrijenata - vežbanje je odličan način odžavanja celokupnog zdravstvenog stanja - a praktikovanje joge ima izuzetno povoljan uticaj na žensko zdravlje.
U nastavku potražite savete, asane i pranajame - koje su korisne za zdravlje svake žene.
NE PROPUSTITE: Zašto je dobro praktikovati jogu ako želite da ostanete u dugom stanju
Kombinacija vežbi disanja (pranajama) i fizičkih položaja (asana) - jeste zapravo suština joge, i jedno bez drugog ne ide.
U nastavku ćemo prikazati joga vežbe koje bi mogle u velikoj meri dovesti u balans žensko zdravlje i poboljšati rad reproduktivnih organa. Napomenućemo samo da su saveti informativne prirode, i uopšteno važe za sve žene, pa bi bilo najbolje da se svakako konsultujete sa vašim lekarom ukoliko imate bilo kakve tegobe - a najbolje bi bilo da potražite i joga centar gde biste sve ovo mogli da praktikujete uz nadzor stručnih lica.
1. Bhramari Pranayama - ili pčelinji dah
Smiruje živce, opušta neurone mozga. Vibracije (koje podsećaju na zujanje pčele) dovode do olakšanja i otpuštanja stresa i anksioznosti.
Kako se izvodi?
Sedite udobno, zatvorite oči - bitno je da je prostorija provetrena i vazduh prijatan.
Palčevima zapušite uši. Kažiprst postavite iznad obrva. Pomoću prstiju, lagano pritisnite bočne strane nosa, pa udahnite i izdahnite lagano.
Proizvodite zvuk sličan zujanju pčele, i nežno pritisnite otvor uha palcem. Pustite zvuk onoliko koliko vam prija i ponavljajte iznova.
Mere opreza:
- Ne praktikujte u slučaju da imate infekciju uha ili druge probleme, i nikako nemojte ovu vežbu izvoditi u ležećem položaju.
- Palac stavite samo na hrskavicu, nikako ne unutar uha.
- Zatvorite usta dok ispuštate šum.
- Izbegavajte pritisak na lice.
2. Nadi Shodhan pranayama - alternativno disanje na nos
Uravnotežuje vaše fizičko, mentalno i emocionalno stanje, pomaže u uklanjanju stresa, depresije i negativnih emocija.
Kako se izvodi?
Sedite u udoban položaj i ispravite kičmu i zatvorite oči. Postavite domali i mali prst desne ruke na levu stranu nosa, a palac na desnu. Naizmenično pritiskate nozdrve lagano, otpušavajući i ponovo zapušavajući nos.
Udahnite na levu nozdrvu, izdahnite na desnu. Zatim obrnuto - udahnite na desnu a izdahnite na levu. Ponavljajte sve dok vam je ugodno, dok ne osetite da vam se disanje uravnotežilo, dišite lagano, tempom koji vas odmara. Disanje izvodite i iz pluća i iz stomaka. Na kraju, sklonite ruku sa nosa i lagano otvorite oči.
Mere opreza:
- Ne praktikujte ovu vežbu ukoliko ste imali operaciju vezanu za srce, mozak ili stomak.
- Izbegavajte da radite vežbu punog stomaka. Zapravo, idealno je da radite čak 4 sata nakon obroka.
- Ne forsirajte disanje, dah održavajte nežnim i prirodnim.
- Ne vršite nikakav pritisak na čelo i nos, već samo lagano naslonite prste.
3. Paschimottanasana - sedeći nagib napred
Isteže donji deo leđa, kukove i tetive. Stimuliše matericu i jajnike, i oslobađa od stresa i depresije.
Kako se izvodi?
Sedite na pod ispruženih nogu. Oslonite ruke na butine. Dok udišete, ispružite ruke pravo i podignite ih preko glave. Kod izdaha, ispravite leđa i postepeno se savijajte prema napred, sve dok ne dohvatite prste na nogama. Nagnite glavu napred u cilju da je naslonite na kolena. Izbrojte do 5 i zadržite dah. Vratite se lagano u prvobitni položaj i položite ruke na butine. Ponavljajte vežbu dokle vam je ugodno da je radite. Ukoliko u startu ne možete da dodirnete nožne prste i naslonite glavu na kolena - ne brinite, redovnim vežbanjem brzo ćete ovo postići. Pratite svoje granice i nikako ništa ne radite na silu, već lagano i postepeno.
Mere opreza:
- Ne praktikujte ovu vežbu ukoliko imate problema sa čirevima u stomaku, ili pak dijareju. Takođe, ako imate astmu, išijas ili diskus herniju - trebalo bi pre bilo kakvog vežbanja da konsultujete lekara.
- Dok se naginjete napred, koristite mišiće donjeg dela leđa, ali ne opterećujte kičmeni stub previše.
- Kao što smo već rekli . ne trudite sa na silu da postignete opisani položaj - već sve radite lagano i postupno.
4. Hastapadasana - nagib iz stojećeg stava
Isteže mišiće leđa, poboljšava dotok krvi u nervni sistem i u predeo karlice. Otpušta stres iz trbušne regije i jača mišiće oko kičme.
Kako se izvodi?
Stanite uspravno, noge su jedna pored druge. Duboko udahnite, a pri udisanju podižite ruke iznad glave. Pri izdahu - savijte telo napred tako da se leđa ispruže što je više moguće. Pokušajte da dohvatite gležnjeve rukama, a kolana neka budu ravna obavezno. Zadržite se u ovom polažaju nekoliko sekundi. Udahnite i postepeno se vratite u prvobitni položaj. Kao i kod prethodne vežbe pratite granice svog tela i ništa ne radite na silu. Ponavljajte vežbu dok prija, na početku svega nekoliko puta a kasnije će vam telo samo tražiti i dati do znanja koliko mu je ponavljanja potrebno.
Mere opreza:
- Izbegavajte ovu vežbu ako imate povrede donjeg dela leđa, bol ili zdravstvene tegobe u grliću materice, spondilozu, i bilo kakve probleme sa kičmom - osim ako vaš lekar drugačije ne proceni.
- Izbegavajte, takođe, da praktikujete ovu vežbu tokom menstruacije.
Kao što smo u tekstu već nekoliko puta napomenuli - kod praktikovanja joge nema naglih pokreta i izvođenja vežbe na silu. Radite lagano, pratite disanje i granice svog tela.
Ovo su prve 4 vežbe od 16 koje smo pripremili - tako da, ukoliko vam je ovo zanimljivo i korisno - pratite u narednom periodu kada objavimo nove tekstove kao nastavak ovog, prvog u nizu.
Namaste!
Foto : izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari