Ako se borite sa celulitom, znajte da niste usamljeni - ovo stanje pogađa čak 90% ženske populacije. Čak i žene koje vode računa o svom zdravlju, liniji i kondiciji, često ne mogu da se izbore sa problemom zvanim celulit. U borbi protiv ovog estetskog problema, najbitnije je da neprijatelja prvo upoznamo. Zbog toga je vrlo važno da informacije potražimo na pravom mestu - u nauci. U nastavku sa vama delimo 5 naučnih činjenica o celulitu, koje će možda promeniti vašu svakodnevnu rutinu.
NE PROPUSTITE: Kontroverza oko pilinga od orahove ljuske - nega tela
1. Žene imaju više celulita od muškaraca
Konstitucija ženskog tela je takva, da je više masti smešteno u predelu kukova i butina. Žensko telo raspolaže i sa manje vezivnog tkiva, čiji je zadatak da ostalo tkivo drži na mestu. Poređenja radi, procenjuje se da samo 10% muške populacije ima problem s celulitom. S druge strane je oko 90% ženske populacije. Možda zvuči kao nepravda, ali je u pitanju naučna činjenica.
2. Što smo stariji, celulit je sve izraženiji
Hormoni igraju važnu ulogu u formiranju celulita. Kako žensko telo stari, proizvodi sve manje estrogena - hormona koji pomaže da krv kroz krvne sudove struji bez problema. Manje estrogena znači i lošija cirkulacija, što može doprineti propadanju vezivnog tkiva.
3. Celulit je genetski uslovljen
Ukoliko su vaša majka i baka imale problema s celulitom, velika je verovatnoća da i vas čeka isti problem. Postoji čak i genetički test, kojim možete otkriti da li ste genetski skloni pojavi celulita. Budući da se oko 90% žena širom sveta, susreće sa pojavom celulita u nekom trenutku tokom života, velika je verovatnoća da će se celulit pojaviti i na vašoj koži. Ipak, genetika je samo jedan od faktora koji utiču na pojavu celulita. Dijeta, redovno vežbanje i održavanje zdrave telesne težine, takođe utiču na formiranje neravnina na koži.
4. Vežbanje može redukovati celulit
Redovan trening ne može sasvim izbrisati celulit, ali svakoko može dati značajne pomake u borbi protiv celulita. Značajnu ulogu ima i u prevenciji. Celulit nastaje kada vazivno tkivo popuca, ili izgubi svoju elastičnost. Rastezanje i jačanje vezivnog tkiva putem redovnog treninga, uz sagorevanje masnih naslaga, može dati fenomenalne rezultate. Tonirani i zategnuti mišići, daju efekat zategnute kože, a na zategnutoj koži i celulit će biti manje upadljiv. Joga koja targetira područje zadnjice i butina, posebno je efektna, jer ubrzava cirkulaciju i jača mišiće.
5. Pušenje povećava šansu za pojavu celulita
Duvanski dim redukuje zapreminu krvnih sudova, a utiče i na razbijanje molekula kolagena. Vezivno tkivo je oštećeno, pa je tako i celulit uočljiviji. Sem pojave celulita, pušenje utiče i na preuranjenu pojavu bora i strija i loš ten.
NE PROPUSTITE: Manuka med - novi "zlatni" sastojak u nezi kože tela
Naučne činjenice su uvek potkrepljene dokazima, pa navedene stavke možemo prihvatiti kao potpuno tačne. Nauka kaže ono što smo i sami mogli da pretpostavimo - ako vodimo računa o svom zdravlju, negujemo svoje telo i brinemo o ishrani, svi procesi u organizmu će doprineti našem lepšem izgledu.
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari