Ako ustajete nenaspavani i umorniji nego inače, a sigurni ste da nemate problema sa zdravljem, nekvalitetan san možete pripisati prolećnom umoru. Smena godišnjih doba najčešće povlači sa sobom i psihofizičko prilagođavanje promenama, tokom kog neretko strada i san. Ali nije uvek prolećni umor kriv za vašu malaksalost. Postoje načini da sami utičite na poboljšavanje kvaliteta sna, nezavisno od temperature napolju. Kako da se svako jutro probudite psihički i fizički odmorni, saznajte u nastavku.
NE PROPUSTITE: Otkrijte koji je najbolji položaj tela za spavanje
1. Rituali pred spavanje
Preporuka stručnjaka je da sat vremena pre odlaska u krevet pogasite sve uređaje. Dakle nema spavanja s uključenim televizorom. Ton i svetlo koje dolaze sa ekrana signaliziraju mozgu da ostane aktivan. Sama priroda je udesila da noću, u mraku, spavamo. Idealno bi bilo i da se odviknete i od proveravanja društvenih mreža pred spavanje i da telefon držite podalje od kreveta. Tuširanje uveče će vam pomoći da se opustite. Pojedinci praktikuju i kratku meditaciju pred spavanje. Na vama je da pronađete svoj mali ritual koji će vas umiriti i koji će vam pomoći da protekli dan ostavite za sobom.
2. Provetravanje prostorije
Provetravanje prostorije nema veze sa godišnjim dobom. Prostoriju u kojoj spavate bi trebalo provetravati više puta dnevno, a provetravanje pred spavanje će rashladiti i osvežiti prostor. Lakše i lepše ćete spavati u hladnijoj prostoriji s više prekrivača, nego u toplijoj prostoriji s jednim tankim prekrivačem. U letnjim mesecima obratite pažnju na komarce, jer će vam u suprotnom provetravanje prostorije znatno poremetiti planirani odmor.
3. Preporučena dužina sna
Iako vam deluje da možete savršeno da funkcionišete nakon par sati sna, stručnjaci ne preporučuju nekoliko uzastopnih noći skraćenog sna. Razlikuju se mišljenja kada je u pitanju minimum potrebnog noćnog odmora. Vaš minimum se može razlikovati od minimuma koji je potreban bliskim osobama. Određuje se i skladu s uzrastom, ali i životnim navikama. Svakako nemojte spavati manje od 7 sati. Ukoliko sebi uskraćujete san, pored umora sledećeg dana rizikujete i neke ozbiljnije i dugotrajnije zdravstvene posledice.
4. Neisprekidan san
Potrudite se da rešite sve stavke koje mogu poremetiti vaš san – namaknite zavese, spustite roletne, isključite zvona, zaključajte vrata. Ako vam je san isprekidan - gubi na kvalitetu. Idite u toalet pre odlaska u krevet, da ne biste morali da ustajete u pola noći. Prekidi sna, iako nekad trenutni, često dovode do potrebe za ponovnim uspavljivanjem, što može potrajati. Gubite dragoceno vreme.
NE PROPUSTITE: Užina pred spavanje koja ubrzava metabolizam
Iako neki od elemenata čvrstog i zdravog sna nisu pod vašom kontrolom, potrudite se da učinite sve što je u vašoj moći za postizanje okrepljujućeg sna. Garantujemo više energije za svakodnevne životne izazove. Potrudite se i da svaku noć ležete u slično vreme i vaše telo će vam biti zahvalno. Bonus savet – pokušajte da u san tonete razmišljajući o lepim uspomenama ili planovima za budućnost. Opterećenje obavezama koje vas čekaju narednog dana, takođe može poremetiti miran san.
NAJPOPULARNIJI Komentari