Trudnoća je u svakom smislu drugo stanje kroz koje žena prolazi - menja joj se telo, menjaju se hormoni, ona u sebi nosi novi život, prolazi kroz burne emocionalne promene, i nadasve tokom tih devet meseci plod sve vreme raste i razvija se. Logično, kako bi se beba pravilno razvijala potrebni su joj hranljivi sastojci, baš kao i budućoj mami, kako bi se dobro osećala i kako ne bi došlo do određenih komplikacija tokom trudnoće. Sve u svemu, telo i organizam trudnice su ujedno i izvor odakle beba crpi svoje resurse. I iako većina nas u načelu zna da je tad potrebno sve vreme se zdravo hraniti, često ne postupamo u skladu sa tim. A od izuzetnog je značaja da to činimo.
U nastavku vam otkrivamo detalje u vezi sa ishranom u trudnoći - koji su to najvažniji elementi za zdravlje mame i bebe.
NE PROPUSTITE: Sve o sindromu prekomernog povraćanja u trudnoći
1. Prvo i osnovno, ukoliko koristite prenatalne vitamine, potrebno je da obratite pažnju na njihov sastav, odnosno da u njima ne budu sadržani parabeni,ftalati, kao ni veštački ukusu i boje.
2. Kada smo već kod suplemanata, koje danas koristi većina trudnica, ono što ne smete da izgubite iz vida jeste da su oni samo suplementi, ne zamena. Nijedna tableta vitamina ne može da zameni vitamine koje dobijate direktno iz namirnica.
3. Ukoliko ste u prvom trimestru i imate problem sa mučninama i povraćanjem, takođe treba da znate da to delimično može biti prouzrokovano time što prenatalni vitamini "padaju teže na stomak". To ne znači da treba da prestanete da ih uzimate, naročito ukoliko to činite po savetu lekara, već da to treba da činite uz hranu, ili kako neki predlažu, neposredno pred spavanje.
Foto: izvor
4. I sada konačno da pobrojimo koji su to vitamini i minerali ključni, koje ne smete da izostavite iz svoje ishrane!
Folna kiselina
Ona je ključna i u potpunosti neophodna tokom prva tri meseca trudnoće, jer direktno utiče na formiranje neuralne cevi i kičmene moždine kod tada još uvek fetusa. Po pravilu se prepisuje u vidu suplemenata. Takođe, prirodno se nalazi u namirnicama kao što je brokoli, i uopšte zeleno lisnato povrće, potom u jajima, pšeničnim klicama, pasulju.
DHA omega 3 masne kiseline
Znamo ih kao zdrave masti, koje su u ovom slučaju važne kako za formiranje nervnog sistema, tako i za razvoj vida kod deteta, a takođe je dokazano da njihov redovan unos tokom trudnoće smanjuje rizik od prevremenog porođaja, tj. utiče na dovoljno dugačak gestacioni period trudnoće.
Nalaze se u ribi, takođe i u lososu, ali i u orašastim plodovima, maslinovom ulju, avokadu, kokosovom ulju.
Holin
Posebno važan sastojak za razvoj nervnog sistema! Dokazano je da kada ih konzumiramo u trudnoći kasnije utiču na obilje kognitivne sposobnosti kod deteta. Pre svega holinom obiluje žumance, i zato jaja u trudnoći treba redovno jesti, ali i mahunarke, meso, riba.
Jod
Znamo da je jod ključan za rad štitne žlezde, ali takođe reguliše i hormone tokom trudnoće. A evo i koja je hrana bogata jodom: jodirana kuhinjska so, plodovi mora, morska riba, kokošije i ćureće meso, mlečni proizvodi, jagode i brusnice. beli luk, spanać, blitva, bela repa, tikvice i beli krompir.
Vitamin D3
U pitanju je vitamin koji je ključan za imuni sistem bebe, kao i za razvoj bebinih kostiju. Znamo da je glavni izvor ovog vitamina sunce, dok se u namirnicama slabije nalazi. Ali evo koje su to koje bi svakako trebalo da konzumirate tokom trudnoće - morska riba, sardina naročito, potom puter, kakao.
Gvožđe
I naravno ono što svi znamo jeste da je gvožđe naročito važno, kako ne bi došlo do trudničke anemije. Namirnice bogate gvožđem jesu meso, lisnato zeleno povrće poput spanaća i brokolija, kopriva, cvekla, orašasti plodovi, tamna čokolada, ali ono što je takođe potrebno da znate jeste da apsorpciju gvožđa pospešuje vitamin C.
NE PROPUSTITE: Pomoć mamama - kako da razumete šta beba želi da vam kaže
Drage mame, možete vi to same!
NAJPOPULARNIJI Komentari