Bilo da ste bili u tzv. blagoslovenom stanju ili ne, ili možda upravo odbrojavate svoje trudničke dane, sigurno vam je poznat pojam trudničkih mučnina, odnosno povraćanja, koje mnogim trudnicama "ulepša" uglavnom prva tri meseca. Iako ih mnogi nazivaju jutarnjim mučninama, one zapravo mogu trajati i tokom celog dana, a nisu neobična pojava ni u večernjim satima. Najčešće prolaze nakon prvog tromesečja, odnosno negde od 4-5 meseca. Međutim, kada govorimo o sindromu prekomernog povraćanja tokom trudnoće - Hyperemesis Gravidarum, onda se već radi o ozbiljnijem stanju,koje mora da bude propraćeno i od strane lekara.
Više na ovu temu saznajte u nastavku.
NE PROPUSTITE: Istine i zablude o steriitetu - šta negativno utiče na plodnost
Dok su regularne mučnine u trudnoći vrlo često - oko 80 %, sindrom prekomernog povraćanja je zapravo redak - pogađa svega 2 % žena. Ono po čemu nam je mnogima poznat, jeste da ga ima Kate Middleton. Ipak, bez obzira na to da li ćemo i mi biti jedni od retkih, uvek je važno da se edukujemo kada su ovakve teme u pitanju.
Kada se radi o ovom sindromu, povraćanje je tokom celog dana intezivno, i učestalo - čak i do 20 puta na dan. Takođe, trudnice tada loše reaguju na bilo koju hranu. Ono što je problem jeste što dolazi do snižavanja elektrolita u organizmu, pa se čak mogu ozbiljno narušiti zdravlje žene, ali i opstanak ploda. Zato je lekarski nadzor kao što smo rekli neophodan.
Sindrom prekomernog povraćanja sasvim fizički, kao i psihički iscrpljuje ženu, ostavlja je bez snage, i dovodi do stanja dehidriranosti, kada je neophodno da joj se ukaže medicinska pomoć. Nije retko da se zbog ovog trudnica zadrži u bolnici, i da dobije infuziju, što je značajno ne samo za njen oporavak i zdravlje, već i za sam plod.
Foto: izvor
Koji su to znaci koji upućuju da s radi o hyperemesis gravidarum, a ne o običnim mučninama tokom trudnoće, odnosno šta je to na šta treba posebno obratiti pažnju?
1. Progresivan gubitak na težini i intezivno povraćanje.
2. Eksplozivno povraćanje kada čak i ne stignete do toaleta.
3. Kada povraćate i sluz, a neretko i sukrvicu.
4. Dehidratacija.
5. Opšta malaksalost i nedostatak snage.
6. Glavobolje.
Ukoliko se ovaj poremećaj ne tretira, nosi sa sobom ozbiljan rizik od prevremenog porođaja, kao i od nepravilnog razvoja deteta.
Iako ponekad deluje teško, trudnicama sa ovim poremećajem se preporučuje da redovno jedu, i to često po što manje količine hrane, i to uz izbegavanje teških i masnih namirnica, sa akcentom na ugljenih hidratima koji se lako vare.
Slana i začinjena hrana se nikako ne preporučuje!
NE PROPUSTITE: Zašto su tetke toliko nezamenljive u životu svakog deteta
Nadamo se da smo vam sa ovim informacijama pomogli da budete obavešteniji na temu mučnina u trudnoći.
NAJPOPULARNIJI Komentari