Svaki roditelj svom detetu želi sve najbolje. To ipak ne znači da uvek najbolje i postupa. Jednostavno, deca ne dođu na ovaj svet sa uputstvom za upotrebu, i nije zaista lako biti roditelj. Znati kada dete treba kazniti, voleti ga bezrezervno, a ipak ne razmaziti... Ali, ono čega treba da budemo svesni jeste da se ličnost deteta, iako se ono naravno rađa i sa određenim crtama karaktera, formira spram odgoja i načina vaspitanja roditelja. Zato je važno da oni budu što uspešniji u svojoj misiji, kako bi to dete kada postane odrasla i samostalna ličnost bilo samopouzdano, stabilno.
Tako ćemo u ovom tekstu pokušati da odgovorimo na temu koje su to tipične greške roditelja koje se kasnije značajno odraze na život deteta.
NE PROPUSTITE: Pomoć mamama - kako da lakše razumete šta vaša beba želi da vam kaže
Kada roditelj ne pokazuje dovoljno ljubavi deci
Svi smo različiti, neko od nas je sklon ka pokazivanju emocija, neko baš i nije, ali kada su deca u pitanju, njima je roditeljska ljubav sve na svetu, i veoma je važno da je osete. To ne treba izjednačiti sa razmazivanjem deteta. Kada dete zasuži grnju ili upozorenje, u tom delu treba da budete dosledni. Ali ništa manje ne smete da budete dolsedni ni u ljubavi. Dokazano je da kasniji psihički život odrasle osobe veoma zavisi upravo od ovog dela - oni koji nisu osetili dovoljno ljubavi su uglavnom nesigurni, ne veruju u sebe, i ne vole sebe zapravo.
Sa druge strane, moguća je i suprotna reakcija - da žele jednom dana sa svojom decom da učine upravo suprotno, pa ih obasipaju ljubavlju do te mere da to lako može da pređe u opseisvno ponašanje, kada ta ljubav počinje da guši dete, ali i da utiče na razvoj narcisoidne ličnosti.
Kada je roditelj "kontrol manijak"
Roditelji ne treba odnos sa detetom da grade na liniji policajac-okrivljeni, već da ga zansivaju na poverenju, i to od najmlađeg uzrasta, ukoliko žele da njihovo dete izraste u samosvesnu i odgovornu osobu, koja ume da funkcioniše samostalno, i koja zna prvo da svaki postupak i odluka povlače odgovornost, a drugo da je povrenje nešto što treba zaslužiti.
Kada roditelj ne ohrabruje decu na samostalnost
Znate one odrasle ljude umesto kojih roditelji još uvek donose odluke, koje se tiču njihovog života, dece, braka, izbora, odabira zanimanja itd? Sve to svoj koren vuče iz detinjstva, i opet je u vezi sa tim da su roditelji sputavali svoje dete, govorili nemoj ovo, nemoj ono, bolje je ovako, ja ću ti pokazati kako to treba da uradiš i sl. Rezultat je nesigurno dete koje ne može samostalno da donosi odluke, a kasnije i nesigurna odrasla osoba koja ništa ne može da odluči sama.
Jednostavno, dete morate pustiti, makar i da pogreši. To su zlatne greške - one na kojima će naučiti.
Kada se od deteta zahteva nemoguće
Nemojte da zahtevate od deteta da na svim poljima bude savršeno. U redu je ako nema jabolje ocene iz svih predmeta. Tako ćete kod njeg asmao razviti strah od neuspeha. Umesto toga treba da ga stimulišete da bude kreativno, i da razvija svoje talente.
Kada se razvija preterana zavisnost kod deteta
Preterana ljubav znači da ne možete da se odvojite od deteta, a to uglavnom roditelji pravdaju time da dete ne može da se odvoji od njih. Radi se o zaljubljenosti u sopsotveno dete, pa i posesivnosti. Morate znati da to nije dobro za dete. Ono treba da ima vašu ljubav, ali ne i da vas deži sa suknju. Kako god to vama zvučalo, vi zapravo treba da ga učite da će jednog dana otići od vas i postati samostalan čovek.
NE PROPUSTITE: Nauka objašnjava zašto očevi imaju veći uticaj na život ćerki
Dragi roditelji, verujemo da su vam ovi saveti značili.
NAJPOPULARNIJI Komentari