Ishrana trudnica je večna i neiscrpna tema. Naime, ne samo tokom 9 meseci blagoslovenog stanja, već i dok planirate trudnoću, posebno je potrebno povesti računa o ishrani, jer namirnice koje konzumirate direktno utiču na razvoj ploda. Konkretno, tema ovog teksta će biti manjak gvožđa, što je kod trudnica česta pojava, jer su bebi potrebne veće količine ovog minerala. Kako bismo dobili što bolje informacije i korisnije savete, konsultovali smo našu saradnicu i nutricionistu Anitu Altrerov.
U nastavku saznajte sve na temu ishrane kod trudnica u slučaju anemije.
NE PROPUSTITE: Šta je bitno da uradite u prvom trimestru trudnoće - saveti za buduće mame
Anemija u trudnoći je vrlo česta pojava jer su tada potrebe za gvožđem mnogo veće. Plod i placenta se snabdevaju gvožđem preko majke tokom cele trudnoće, zatim tokom porođaja usled gubitka krvi dolazi do smanjenja zaliha gvožđa zbog krvarenja, a naročito nakon porođaja u prvih mesec dana.
Zato je najbolje da ukoliko planirate trudnoću unosite u tom periodu namirnice bogate gvožđem i da se tako pripremite za sve što sledi. Ukoliko tokom trudnoće dođe do anemije onda posebno obratiti pažnju na ishranu.
Suplemente uzimati samo po preporuci lekara, ako je neophodno.
Prvi znaci anemije su pospanost, umor, tromost, bledilo, poremećaj sna. Tokom trudnoće trudnice svakog meseca kontrolišu krvnu sliku tako da i ako dođe do ovog stanja brzo će uočiti problem.
Ono što je bitno i utiče na stvaranje crvenih krvnih zrnaca su makro i mikronutrijenti koji se nalaze u hrani, a to su proteini, ugljeni hidrati, neki vitamini i minerali.
Proteini imaju uticaja na stvaranje eritrocita, a naročito hematogenih AK- glutamina, histidina i triptofana. Za sintezu hemoglobina moraju se uneti proteini životinjskog porekla-meso( juneće, pileće, ćureće) i iznutrice, riba i jaja.
Ugljeni hidrati su nosioci antianemijskih faktora. Tu spadaju leguminoze i žitarice, zatim povrće i voće. Bitno je da se žitarice potapaju u vodi, najbolje veče pre upotrebe, kako bi se oslobodila fitinska kiselina koja otežava apsorpciju gvožđa. Od žitarica se preporučuju integralne žitarice- ovas, raž, ječam, pšenica, kukuruz a od leguminoza grašak, boranija, pasulj, sočivo.
Zeleno lisnato povrće poput spanaća, blitve, zelja treba kombinovati sa mlečnim ili kiselo-mlečnim proizvodima jer se tako oksalna kiselina iz povrća vezuje za kalcijum iz mleka, i na taj način se sprečava nastajanje oksalatnih kristala u mokraćnim putevima.
Od voća se posebno preporučuju maline, kupine, jagode, borovnice, aronija, zatim citrusno voće - limun, pomorandža, kivi, suvo voće-kajsije, šljive, smokve i jezgrasto voć e- bademi, lešnici, orasi.
Vitamini B kompleksa su bitni za lečenje anemije, naročito B1, B2, kao i niacin i folna kiselina. Oni se nalaze u žitaricama, leguminozama i povrću.
Vitamin A i vitamin C su značajni jer povećavaju otpornost prema infekcijama, a vitamin C poboljšava apsorpciju gvožđa i ubrzava sintezu hemoglobina. Vitamin A se nalazi u ribi, zatim u voću i povrću, a vitamin C u voću i povrću.
Pored dobro izbalansirane ishrane, ponekad je potrebno koristiti i neke dodatke. Umesto veštačkih suplemenata probajte neke prirodne preparate.
Izdvojila bih ove tri kombinacije koje možete napraviti kod kuće, ne zahtevaju mnogo vremena, a vrlo su efikasni i što je najbitnije zdravi i prirodni, pored toga što su dobri za gvožđe odlični su i za imunitet.
1.Suvo voće u medu
Foto: izvor
100 g meda
1 limun - samo malo ostrugati koru
100 g oraha
100 g suvog gvožđa
100 g suvih kajsija
Voće samleti u blenderu i na kraju pomešati sa medom ručno, plastičnom ili drvenom kašikom. Uzimati 2-3 puta dnevno po 1 kafenu kašiku.
2. Voće i kopriva u medu
100 g meda
100 g badema
30 g suve koprive
100 g borovnica ili aronije (suve ili smrznute)
1 limun
Limunu ostrugati koru i izblendirati sa bademima, u to dodati med, borovnice i koprivu i lepo izmešati. Uzimati po 1 kafenu kašiku 2 do 3 puta dnevno.
3. Sok od aronije i limuna
Foto: izvor
1 čašicu ceđenog soka aronije pomešati sa pola naceđenog limuna i popiti ujutro i uveče.
NE PROPUSTITE: Sve što treba da znate o menstrualnom ciklusu nakon porođaja
Možete vi to same!
Autor teksta: Anita Alterov - nutricionista
Kontakt: anita.alterov@gmail.com
Posetite i njenu Facebook stranicu: Nutricionista Anita Alterov
Naslovna foto: www.livestrong.com
NAJPOPULARNIJI Komentari