Sigurni smo, iako do sada možda nemate iskustva sa ustaljenom rutinom vežbanja, i možda se fizičkom aktivnošću bavite samo povremeno, da znate da je kardio ključan i neizostavan element svake vežbačke rutine. Tačnije, kako biste bili ne samo dovoljno fit, već i u formi, potreban je balans između kardija i vežbi snage. Ali, sa kardiom nekako svi počinjemo. I tako se onda desi da počinjemo više puta, da na primer trčimo, ali i da brzo odustanemo, jer nam možda bude suviše naporno. A zapravo verovatno nismo na pravi način krenuli sa treniranjem.
Zato, za sve koji su tek početnici, evo saveta koje morate da znate o kardio treningu, i koje pre svega treba i da primenite! Nastavite sa trčanjem.
NE PROPUSTITE: 30-minutni trening za noge i zadnjicu
Pre svega je potrebno da se naoružate strpljenjem, i da znate da ništa nije moguće ostvariti preko noći. Forma se stiče postepeno, a isto tako se ostvaruju i rezultati, bez obzira na to da li je vaš cilj da smršate, ili da se jednostavno osećate bolje i da budete zdraviji.
Zato, pokušajte da sledite sledeće savete:
Krenite malim koracima
Ukoliko se vaša dosadašnja fizička aktivnost svodila na šetnju do kola i od kola do posla, onda je sasvim sigurno da prvi korak ne treba da bude odlazak na trkačku stazu, jer ćete sigurno odustati od svoje namere i pre nego što ste počeli.
Vi morate sebe prvo da pripremite za kardio aktivnost, bilo da je u pitanju džogiranje, vožnja bicikla, trčanje na traci itd. Dakle, prvo počnite da šetate što više, i budite dosledni u tome - svakog dana minuimum pola sata, i počnite da se penjete što više uz stepenice.
Tek nakon mesec dana ovakvog režima možete lagano da krenete sa treningom.
Polako sa trčanjem
Dalje, kada dođete do tog koraka da krenete sa trčanjem, ili nekom drugom kardio aktivnošću, nikako ne smete da preforsirate sebe i da odmah hoćete da postignete sjajan rezultat. Ne, samo ćete pregrejati svoje telo, iscrpeti ga, i dobiti takvu upalu mišića da vam više neće pasti na pamet da trenirate.
Dakle, za početak je sasvim u redu da par minuta trčite, pa par minuta hodate, i pokušajte da tako izdržite pola sata, ili ne manje od 20 minuta.
Staza od 5 kilometara
Ponovo pričamo o trčanju, ali može se raditi i o 5 km vožnje sobnog bicikla. Dakle, vi postepenim podizanjem forme možete da trčite i po sat vremena, i više od 10 km, možete i za polumaraton da se spremate ako želite, ali u nekom rekreativnom smislu redovnog treniranja, pola sata trčanja ako za to vreme pređete 5 km je dobar rezultat, i to može da bude vaša mera, ako želite samo da održavate formu i zadovoljni ste svojom linijom.
Svakako, uvek je dobro pred telo staviti novi izazov, naročito ako planirate da potrošite dodatne kalorije.
Oprema za treniranje
Oprema za kardio trening je važna iz više razloga. Prvo, ona vam omogućuje udobnost, olakšava znojenje jer je od materijala koji apsorbuju znoj, odabir patika čini da ste efikasniji, da pravilnije trenirate, i da što je najvažnije zaštitite sebe od povreda. Takođe, kada ste u dobroj opremi, to vas nekako i motiviše da istrajete u treniranju.
Grupni treninzi
Ukoliko ipak ustanovite da vam je teško da se sami motivišete i da niste dovoljno disciplinovani tj. redovni sa treninzima, onda je za vas možda pravo rešenje da se sa nekim udružite, pa se tako motivišete međusobno, ili pak da uplatite neki grupni trening, idete u teretanu na kardio sprave i sl.
Možete vi to same!
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari