Kada su teorije o tome šta je zdravo, a šta nije u pitanju, stvari nikad nisu jendostavne, odnosno često nailazimo na sasvim oprečne podatke. Tako je i sa navikom koju mnogi imaju - da jedu i piju u isto vreme. Neki od stručnjaka objašnjavaju kako je to zato što voda neutrališe želudačnu kiselinu, pa otežava varenje, dok drugi pak tvrde da nas to čini debljima. Nećemo retko sresti ni tvrdju da je voda tokom obroka zapravo preporučljiva. U čemu je tajna i da li je istina na pola puta?
U nastavku detaljnije na temu da li treba da pijemo vodu dok jedemo i kako to utiče na metabolizam.
NE PROPUSTITE: Saveti nutricionista koji vam pomažu da smršate
Šta se zapravo dešava sa hranom i vodom u našem stomaku?
Proces varenja počinje onog trenutka kada mislimo o sledećem obroku. Jer se tada proizvodi pljuvačka koja je ključna u procesu razgrađivanja hrane. Dok žvaćemo hranu, mešamo je sa pljuvačkom koja uz pomoć enzima koje stvara razgrađuje hranu.
Zatim tako omekšala hrana dospeva u naš stoma,k gde je dalje procesuira želudačna kiselina. U proseku našem želudcu je potrebno oko 4 sata da svari hranu, pre nego što je pretvori u tečnu masu. Taj likvid odlazi dalje u tanko crev,o odakle hrani telo potrebnim mineralima i proteinima.
Sa druge strane, voda se ne zadržava predugo u stomaku - svega oko 10. Tako da ukoliko pijete dok jedete, voda neće formirati jezero u vašem stomaku. Zapravo ona protiče kroz već svarenu hranu prilično brzo, natapajući je i omekšujući je, čineći tako proces varenja još lakšim.
Tečnosti ne smanjuju kiselinu u želucu.
Naše telo je komlikovan ali vrlo dobro organizovan sistem. Ukoliko stomak oseća da ne može da svari nešto tako lako, ono proizvodi dodatnu količinu enzima i povečava kiselnu u želucu kako bi lakše izašlo na kraj sa “teškim” zalogajem. Tako da i ako popijete čitav galon vode, to neće uticati na kiselinu u vašem stomaku.
Tečnost ne utiče na to koliko će se brzo neka hrana svariti.
Ne postoje dokazi koji potkrepljuju mišljenja da voda gura nesvarenu hranu iz stomaka u tanko crevo, pre nego što je skroz svarena.
Foto: brightside.me
Dakle da li možemo u isto vreme da pijemo i jedemo?
Odgovor je, da. Ukoliko pijete dok jedete neće vam ništa biti, niti će vam se išta loše desiti, naprotiv.
Ali nemojte piti dok ne progutate zalogaj – jer bi trebalo da imate dovoljno pljuvačke koja će pomoći u procesu varenja.
Postoje i mnoge prednosti ukoliko pijete dok jedete. Studije su pokazale da ljudi koji prave manje pauze kako bi popili malo vode u proseku unose manje količine hrane, što za rezultat ima izbalansiran obrok, te voda služi kao preventiva od prejedanja.
Dodatni savet - naučnici preporučuju da se pije blago topla voda, pošto to pomaže izbalansiranom raspoređivanju hranljivih materija iz obroka. Umesto vode možete da pijete i čaj, što naravno ne važiza sokove i gazirana pića, koja sama po sebi nisu preporučljiva.
NE PROPUSTITE: Koje namirnice treba da jedete kada imate napade gladi
Da li su vam neke od ovih informacija već bile poznate?
Naslovna foto: lilyapp.me
NAJPOPULARNIJI Komentari