Svi se trudimo da održavamo redovnu rutinu treniranja, i da se pridržavamo saveta koji treba da nam pomognu u pogledu postizanja što boljih rezultata vežbanja - po pitanju forme, opšteg zdravstvenog stanja, kao i po pitanju vitkog i zategnutog tela. Međutim, često do nas dolaze kontradiktorne informacije, od kojih pojedine mogu uticati na niz grešaka koje učinimo tokom treninga, odnosno do toga da izostanu rezultati, ili da se pak povredimo.
Stoga vam u nastavku teksta govorimo detaljnije o zabludama u pogledu vežbanja koje mogu da vam štete, i u koje je vreme da prestanete da verujete.
NE PROPUSTITE: 5 trikova u vežbanju koji će vam dati rezultate kao iz teretane
Najbolje vreme za trening je ujutru
Ova konstatacija uglavnom nije istinita, odnosno ne postoji definicija koja bi odredila koje vreme je zaista najbolje za trening - da li su to večernji sati u teretani ili jutarnja aktivnost pre posla. Svačiji organizam je različit, te se u različito doba dana i oseća spremnim za trening.
Tako da je najbolje da izbarete one vreme koje vama najviše prija i odgovara, kao i da budete redovni po pitanju svoje rutine vežbanja.
I posle nekoliko nedelja pauze moguće je biti u formi
Nažalost, koliko god da ste u treningu, istraživanja su pokazala da je dovoljno samo nedelju dana pauze da počnete da gubite na mišićnoj masi. Zato nemojte izgubiiti ovu činjenicu iz vida i trudite sa de ne preskačete svoje treninge, kao i da ne pravite pauze, jer iz forme je mnogo lakše izaći nego je steći.
Trčanje na duže staze je jedino efikasno
Ne morate da trčite maraton kako biste doprineli zdravlju svog kardiovaskularnog sistema, i bili u formi. Dokazano je da su i kraće distance podjednako poželjne - recimo da je 30 minuta trčanja u kontinuitetu već optimalno.
Takođe, lagani džoginig ili duge šetnje su opcija koja je zdrava za vaš orgnizam, ukoliko niste ljubitelj intezivnih kardio treninga.
Energetska pića poboljšavaju trening
Velika zabluda! Vama je tokom treninga potrebna hidratacija, što će vam isključivo obezbediti voda. A posle treninga se preporučuje lagan proteinski obrok.
Traka za trčanje je bolja nego trčanje napolju
Iako trčite istu razdaljinu, trčanje na traci i napolju na svežem vazduhu nikako nije isto.
Realni spoljašnji uslovi, što podrazumeva vetar i druge faktore, angažuje više mišića, pa samim tim sagorevate i više kalorija nego kada trčite na traci, i to najmanje za 10 %.
Trčanje loše utiče na zglobove i kolena
Prema poslednjim istraživanjima, trčanje ne šteti, već naprotiv - osnažuje mišiće i zglobove, naročito nogu.
Naravno, povrede su uvek moguće ukoliko ne trčite pravilno, ili koristite neadekvatnu obuću.
NE PROPUSTITE: Za samo 30 dana do savršeno zategnutog tela
Uz ova saznanja, ne sumnjamo da ćete još vuše unaprediti svoju rutinu treniranja!
Foto izvor: brightside.me
NAJPOPULARNIJI Komentari