Svi treneri i fitnes stručnjaci će se složiti da je ovaj tip vežbi nezaobilazan kada je rutina treniranja u pitanju, kao i da su čučnjevi najefikasnije vežbe za donje delove tela, odnosno za jačenje i definiciju mišića nogu i zadnjice. Verujemo da je vama ova činjenica već poznata i da ne prskačete ovu vežbu, ali ipak želimo da vam skrenemo pažnju na način njenog izvođenja, jer se u praksi pokazalo da je mnogi rade pogrešno, zbog čega rizikuju ne samo izostanak rezultata, već i moguće povrede. Stoga ćemo se malo detaljnije pozabaviti ovom temom.
U nastavku saznjate koja je greška kod čučnjeva najčešća, kao i kako da je izbegnete.
NE PROPUSTITE: Žena i dizanje tegova - zablude u koje treba da prestanete da verujete
Postoji nekoliko vrsta čučnjeva - širokog raskoraka, nogu raskoračenih u širini ramena, skupljenih nogu, doboki i kratki čučnjievi, ali ono što im je svima zajedničko jeste slična početna poziciji i položaj stopala tokom izvođenja vežbe, što je upravo segmenat u kom najčešće dolazi do greške.
Poznato je da tokom spuštanja u čučanj, leđa sve vreme moraju biti prava, mišići abdomena stegnuti, kao i da koleno ne sme prelaziti liniju vrha prstiju na stopalima.
Takođe, kako bi izvođenje vežbe bilo pravilno, važno je da obratite pažnju na položaj stopala. Naime, mnogi vežbači tokom spuštanja u čučanj, nepravilno rasorede težinu i ne uspostave neophodni balans, što je odlična predispozicija za povredu.
Foto: cnnturk.com
Najčešća greška kod ove vežbe jeste kada se svo opterećenje usmeri na pete, čak do te mere da prsti budu uzignuti od poda tokom spištanja u položaj čučnja. Direktna posledica ovakve vežbačke prakse jeste bol u kolenu, leđima, kao i u kukovima, što dalje možete značiti i hroničnu povredu.
Naravno, ne treba činiti ni suprotno i opterećenje usmeriti na prednji deo stopala, pri čemu automatski dolazi do podizanja peta, što takođe podrazumeva bol i povredu.
Koji je onda najbolji način da ispavite ovu grešku? Zamislite da vaše stopalo ima tri ključne tačke oslonca - petu, prste i zadebljani deo tabana, koje su osnova ravnoteže i tačke na koje treba ravnomerno rapsorediti pritisak, kako bi stopala tokom spuštanja u čučanj bila stabilna i na podu.
Foto: tv3.ie
Na ovaj način nećete opteretiti zglobove i aktiviraćete baš one mišiće koje i treba da budu angažovani da bi se dobio željeni efekat i definisane noge i zadnjica.
NE PROPUSTITE: Tri u jedan - vežba za zatezanje ruku, trbušnjaka i zadnice
Možete vi to same!
Naslovna foto: blog.myfitnesspal.com
NAJPOPULARNIJI Komentari