Trudnoća se ne zove bez razloga drugo stanje. Osim što je to period u kom svaka žena treba da uživa u tom jedinstvenom osećaju da će na svet doneti novi život, trudnoća je takođe i veoma stresna jer su ženine emocije uzburkane i pojačane. Svaka trudnica je srećna što će postati majka, ali često ta njena osećanja bivaju pomućena raznim brigama zbog određenih pojava koje u trudnoći mogu da signaliziraju da nešto nije u redu. Jedna od tih pojava je i krvarenje, koje može biti bezazleno, ali ukoliko se pojavi u trudnoći, nikako ga ne treba zanemariti. Bitno je da znate koji su njegovi mogući uzroci i kako treba da odreagujete, a mi vam u tome možemo pomoći.
Saznajte u nastavku kada je krvarenje u trudnoći bezopasno, a kada imate razloga za brigu.
NE PROPUSTITE: Dojenje - pružite najbolju hranu i zaštitu svojoj bebi
Tačkasti tragovi krvi u trudnoći se, prema pojedinim studijama, javljaju samo kod jedne trećine trudnica. Dalje istraživanja pokazuju da su ovi tragovi u vrlo malom procentu znak pobačaja, a da često mogu biti uzrokovani određenim stanjima koja uopšte nisu u vezi sa trudnoćom, kao npr. vaginalne infekcije i sl. Međutim, ukoliko zaista dođe do krvarenja, čak iako je oskudno, to može biti signal ozbiljnih stanja i komplikacija, kao što su vanmaterična trudnoća i pobačaj, tako da u slučaju pojave ovih simptoma trudnica mora da reaguje i da se hitno javi svom ginekologu.
Prvih 20 nedelja trudnoće
Ginekolozi tvrde da će se 25 do 40 % trudnica susreti sa krvarenjem u prvom tromesečju trudnoće, kao i da to uglavnom nije znak komplikacija. U prvoj polovini trudnoće najčešći su sledeči uzroci krvarenja:
-Implementacija ploda i širenje materice mogu izazvati pojavu krvarenja.
-Hormonalne promene u organizmu trudnice.
-Krvarenje tokom seksualnog odnosa sa partnerom.
-Vaginalne infekcije.
Ono što je važno da znate jeste da svaki od ovih uzroka ne ugrožava vašu trudnoću i plod!
Ipak, ponekad krvarenje u prvoj polovini trudnoće može ukazivati i na ozbiljna stanja, kao što su:
-Krvarenje oko posteljice, što može dovesti trudnicu u rizik i do kasnijih komplikacija, kao što je prevremeni porođaj.
-Hemijska trudnoća, koja se javlja kada su jajne ćelije oplođene, ali nije došlo do implementacije ploda.
-Pobačaj, na koji osim krvarenja mogu ukazivati i jaki bolovi u abdomenu.
-Vanmaterična trudnoća, do koje dolazi kada se oplođena jajna ćelija smesti negde drugde, a ne u materici, što najčešće bude jajovod, i to je vrlo ozbiljno stanje koje može ugroziti i bebu i plod.
Naravučenije je da se, ukoliko vam se javi krvarenje u prvih 20 nedelja trudnoće, obavezno javite svom ginekologu, da ne biste rizikovali ozbiljnije posledice!
Drugih 20 nedelja trudnoće
Iako je prvo tromesečje specifično po tome što nosi razne rizike po trudnoći, i iako su mnoga stanja poput vanmaterične trudnoće i sl. isključena kao faktori u drugih 20 nedelja, ukoliko se javi krvarenje, pogotovo obilnije, ne treba ga ignorisati. Ovo su mogući uzroci:
-Seksualni odnos sa partnerom.
-Grlić materice postaje osetljiv, pogotovo u trećem tromesečju.
-Placenta previa. To je kada je posteljica nisko usađena u materici, pa delimično ili kompletno prekriva materično ušće na grliću. Ovo je stanje koje može dovesti u opasnost i majku i dete, a krvarenje koje je u vezi sa placenta previom je signal za prevremeni porođaj.
-Prevremeni porođaj, kada je krvarenje praćeno i kontrakcijama i bolovima u leđima. Ukoliko se ovo desi pre 37. nedelje, može biti vrlo rizično po bebu, a nakon 37. nedelje porođaj uglavnom može proći bez komplikacija.
I u slučaju krvarenja u drugoj polovini trudnoće, treba da postupite isto - da pozovete svog doktora! Odlično je da znate šta su sve mogući uzroći krvarenja u trudnoći, ali vaš ginekolog će mnogo bolje od vas znati koji je uzrok zaista u pitanju.
NAJPOPULARNIJI Komentari