U prošlim decenijama, pirsinzi van ušne resice su bili simbol bunta i odmetništva. Danas su pirsinzi na raznim delovima lica prihvaćeniji i viđamo ih svakodnevno, kod uspešnih, bogatih i poslovnih ljudi. Uši uglavnom bušimo vrlo rano, nekad čak i u prvim mesecima života, pa se pravilne nege ne možemo ni sećati. Na pirsinge na drugim delovima lica uglavnom se odlučujemo kasnije, pa je nega kože sasvim prepuštena nama. Šta da tražite od pirsing majstora, kako da tretirate pirsiranu kožu i na šta bi trebalo da obratite pažnju, saznajte u nastavku.
NE PROPUSTITE: Šta se dešava kada iscedite bubuljicu - nega kože lica
Za početak, ako se bojite, trežite od pirsing majstora da koristi iglu, a ne mašinicu. Pištolji ili mašinica minđušu pod pritiskom gura kroz kožu, pa može nastati nepotrebna povreda okolnog tkiva. Pištolj sadrži i brojne plastične delove, koje je nemoguće održavati sterilnim. Pri upotrebi igle, majstor ima veću kontrolu nad bušenjem, a potpuno je sterilna. Igla deluje na područje skoro kao minijaturni skalpel, praveći rupicu na odgovarajućem mestu. Prema mitu, bušenje mašinicom je manje bolno, ali korišćenje igle na pravi način, neće proizvesti jači bol.
Vodite računa o svom zdravlju pre pirsinga, to je prvi korak u prevenciji komplikacije. Zdrava ishrana je vrlo važna, posebno nakon pirsinga, pošto nastupa period zarastanja. Pokušajte da izbegavate dodatni pritisak na tek probušeno mesto. Većina iritacija potiče od slučajnog kačenja pirsinga, gnječenja, ili spavanja na trani gde se nalazi novi pirsing.
Po pitanju čišćenja, pirsing čistite vodom, sapunom ili hidrogenom. Nemojte koristiti alkohol, jer isušuje, pa će tkivo teže zaceliti. Izaberite sapune bogate uljima, koji će imati i lekovito dejstvo na pirsirano područje.
Pre nego što budete u kontaktu sa novim pirsingom, obavezno operite ruke. Čistite pirsing sapunom i toplom vodom i zatim isperite čistom vodom. Nikada ne pomerajte minđušu, ako prethodno niste pokvasili lice. Tek kad je pirsing pokvašen, možete ga okrenuti, da biste očistili okolno tkivo. Raspitajte se kod profesionalca koliko će pažnje biti potrebno za negu pirsinga. Različiti piercinzi zahtevaju različit tretman, pa uvek o tome vodite računa.
U slučaju bušenja ušne resice, poterbno je dva do tri meseca da potpuno zaceli. Pirsinzi na drugom delu uha mogu zarastati i do deset meseci. Znaćete da je pirsing zarastao kada prestane da boli, otiče, ispušta tečnost i crveni se.
Ukoliko primetite dodatno oticanje, pirsirano područje je crveno i toplo na dodir, a ispušta i tečnost, verovatno je reč o iritaciji, a ne o infekciji. Ako ste zabrinuti, obratite se pirsing majstoru koji je i izveo zahvat i on će vam dati predloge. U najgorem slučaju, minđušu ćete morati da izvadite. Nemojte tražiti od prijatelja da vam pomognu u vađenju pirsinga ako primetite zabrinjavajuće znakove. Obratite se svom pirsing majstoru, a on će vas uputiti u naredne korake. Ukoliko ste zaista zabrinuti, obratite se lekaru.
NE PROPUSTITE: Kako da tretirate kožu lica koja je izgorela na suncu
Za pravilno zaceljenje pirsinga, neophodna je i mentalna snaga. Naše telo funkcioniše tako da se trudi da izbaci sve strane objekte i doživljava ih kao pretnju. Morate biti veoma strpljivi, da bi rana zarasla, a pirsing ostao na mestu. Ponekad je najjednostavniji tretman i najbolji - sapun i voda i led da bi otok splasnuo. Pirsing shvatite kao ozbiljan proces ulepšavanja, kome je potrebno posvetiti pažnju.
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari