Sve dame koje su već bile u ulozi trudnica, pogotovo one kojima je to bila prva trudnoća, sigurno znaju da tih 9 meseci uglavnom protekne u znaku iščekivanja tog dana kada će mama konačno upoznati svoju bebu. Svaka trudnica, naravno, pokušava da se što bolje informiše o svemu što tog dana može da joj olakša porođaj, kako bi bila spremnija i fizički ali i psihički takođe. U skladu sa tim, i mi želimo da damo svoj skromni doprinos ovoj temi i da odgovorimo na pitanje koji su načini da što bolje pripremite svoje telo za porođaj. Korisni saveti vas čekaju u nastavku.
NE PROPUSTITE: Promene na telu nakon porođaja o kojima niko ne priča
Razgovarajte sa svojim ginekologom
Naravno, konsultacija sa lekarom je nezaobilazni i prvi korak kada je vaša priprema za porođaj u pitanju, naročito ukoliko ste prvi put trudni, ali i tokom svih kasnijih trudnoća. Stručno lice je to koje će vas uvek najbolje informisati o svim specifičnostima vaše trudnoće, na osnovu kojih ćete kasnije znati koje aktivnosti smete da praktikujete, a koje ne. Svaka trudnoća je individualna, tako da o svojoj ne treba da zaključujete na temelju tuđih iskustava.
Dakle, ne preskačite detaljan razgovor sa svojim ginekologom.
Praktikujte anti-stres trudnički režim
Foto: brit.co
Kako bi sam porođaj zaista protekao što je bolje moguće, vi sami treba da se trudite da budete opušteni i da imate što smireniji um, jer to je ono što direktno utiče i na stanje fizičko stanje vašeg tela. Stoga, bez dileme predlažemo jogu! Tokom trudnoće ćete barem imati dovoljno vremena da se posvetite sebi, pa bi to trebalo da iskoritite na najbolji moguć način.
Joga je idealan izbor jer nije invazivna, ojačava mišiće, reguliše disanje, i uopšte priprema vaše telo za porođaj. Takođe, preporučujemo da uvek birate one instruktore i programe koji su prilagođeni trudnicama.
Šetajte što više
Foto: brit.co
Naravno, trudnicama se preporučuje i da što više hodaju, što takođe jača mišiće i čini da telo bude pripremljenije za porođaj. Obujte udobne patike za šetnju, koji će biti čvrst oslonac vašim stopalima (ako ste u poodmakloj trudnoći onda ćete verovatno morati da uzmete patike koje su za broj veće od onih koje inače nosite, zbog oticanja nogu) i uživajte u laganoj šetnji.
Preporuka je da ovaj vid fizičkog relaksiranja praktikujete svakodnevno, u trajanju od pola sata do sat.
Dodatni savet - ukoliko volite da plivate, 2 do 3 puta nedeljno možete otići i na bazen, što deluje vrlo opuštajuće na mišiće vašeg tela.
Istežite se
I naposletku, još jedan savet koji može doprineti da sebi olakšate iskustvo porođaja. Ukoliko je vaša trudnoća regularna, poželjno je da svakog dana radite lagane vežbe istezanja, kako bi mišići tela bili fleksibilniji.
Naročito se korisnom smatra vežba kada ležite na leđima i noge savijene u kolenima povlačite ka butinama.
NE PROPUSTITE: Sve što treba da znate o porođaju
Naravno, da napomenemo još jednom - to koje su vam aktivnosti dozvoljene, a koje ne spram specifičnostima vaše trudnoće, treba da se posavetujete sa svojim ginekelogom.
NAJPOPULARNIJI Komentari