Koliko je samo svetski poznatih mislilaca od antičkog doba do danas, književnika i umetnika koji su pokušali da odgovore na pitanje šta je ono što nas u životu čini suštinski srećnima, i čemu onda u skladu sa tim treba težiti u životu kako bi se sreća i dosegla. I opet smo ostali bez univerzalne definicije i odgovora. Sa druge strane, zar svako od nas naposletku sreću ne doživljava na potpuno drugačiji i subjektivni način? Dok je za nekog sreća poslovni uspeh i materijalne blagodeti, za druge je to toplina porodičnog doma. Ili, svima nam je poznata izreka da je neko rođen pod srećnom zvezdom i da ima sreće u životu. Da li to onda znači da je Fortuna nešto izvan nas, što nam je dato ili uskraćeno, bez mogućnosti da mi sami utičemo u nju? Istočnjačka filozofija ipak ima nešto drugačiju poruku. I možda je baš ta poruka ono što će na vas ostaviti najviše traga.
U nastavku pričitajte detaljnije na tremu kako da budete srećni u životu po učenju Dalai Lame.
NE PROPUSTITE: Posedujete li emotivnu inteligenciju - ovo su pokazatelji
Dalai Lama je zapravo titula poglavara tibetanskog budizma, gde se veruje da je upravo on reinkarnacija Bude. U osnovi njegovog učenja jeste određenje sreće kao jedinog cilja kojem u životu treba težiti. Međutim, ova filozofija je najmanje teorijska, a mnogo više praktična. To znači da sreću treba svakodnevno praktikovati, i to stvaranjem pozitivnim mentalnih snaga, i što je još važnije razvijanjem saosećanja s drugima.
Oko ovoga se isplela čitava filozofija o sreći koju sami stvaramo, a koja proističe iz treniranja vlastitog uma i volje za transformacijom sopstvenih stavova i sistema životnih vrednosti. Jedino tako je istinski moguće biti srećan, kada tu sreću svakodnevno osećamo, i kada su naši odnosi sa drugima njome prožeti. Kao jedno od središta ovog učenja izdvaja se altruizam, u smislu nesebične brige za dobrobit drugoga.
A evo i koji su to postulati učenja Dalai Lame koji vama mogu pomoći da budete srećni u životu, ukoliko se u njima prepoznate.
Težite unutrašnjem miru
Foto: hypnosischicago.com
Šta zapravo znači imati unutrašnji mir? Biti pročišćen od negativnih osećanja, spokoja, samosvestan, a ništa od toga nije ostvarljivo ukoliko ne uspemo da izdvojimo vreme za sebe.
Kada kažemo vreme za sebe, mislimo na ono doba dana kada ostajete sami sa svojim mislima, kada realno sagledavate svoje probleme, a ne potiskujete ih ispod tepiha, pa vam se kasnije vrate poput bumeranga.
Svakog dana je potrebno da očistite svoje misli od besa, ljutnje i drugih osećanja kojima je svaki čovek kao živo biće sklon, a koja mu ne donose nikakvo dobro. Umesto njih treba napraviti mesta za ljubav, razumevanje i saosećanje. Jedino tako, kada ste čisti pred sobom ćete moći zaista i postići unutrašnji mir.
Uvek se saosećajte sa drugima
Dalai Lama poručuje da je u saosećanju sva tajna opstanka čovečanstva, i da je to religija koja sve treba da nas objedini u vremenu kada je čovek čoveku postao vuk.
Uvek treba da se potrudite da razumete nečija osećanja, postupke, makar se mi sa njima ne slagali, jer nije naša perspektiva jedina na ovom svetu. Drugima treba uvek pomoći, a kada to nije moguće ne treba im odmagati. Ovakav obrazac ponašanja i vere u čoveka stvara osećaj sreće i zadovoljstva u nama samima.
Oslobodite se mračnih misli
Foto: inc.com
Čoveku ne treba neprijatelj ukoliko dozvoli da ga razdiru sopstvene misli i pesimizam. Koliko god da je teško, neka motiv bude ono vaše svetlo koje vas vodi na putu ka sreći i uspehu. Trenirajte svoju psihičku snagu i znajte da je snaga volje ono što vam je potrebno.
Negujte prijateljstva
Mnoga psihološka istraživanja su pokazala da je savremen čovek usamljen čovek sklon depresiji. I to u eri kada nam je sve dostupno na klik! A, upravo je u tome i problem - tehnologija je ta koja je otuđila čoveka jer ne može da mu da onu pravu emociju kolja se rađa samo u interakciji.
Zato Dalai Lama poručuje da je prijatelsjtvo svetinja, i da u njega treba ulagati - vreme, pažnju, ljubav, kao i da je sreća u životu bez prijatelja nezamisliva.
Ne podležite svađama
Konstruktivna rasprava je jedno, a padanje u vatru i isplivavanje niskih emocija u pratnji teških reči sasvim druga stvar. Poenta je u tome da je oštrica tih reči upućena ne samo ka drugima, već i ka vama samima. I vi ste ti koji će e osećati loše i besno, i zato su svađe nešto što uvek treba izbegavati kako biste zaista mogli bit srećni u životu.
Učite na svojim greškama
Foto: hypnosischicago.com
Greške su dozvoljene, i u njima se nalazi mudrost. Na vama je samo da kada ih brišete iz svog života, zajedno sa njima ne obrišete i ono što je iz te greške trebalo da naučite.
Iskustvo nas uči i vodi, a Dalai Lama poručuje da kad u životu izgubimo bitku, i dalje nismo gubitnici - ukoliko nismo izgubili i pouku.
Duhovna nadgradnja
I naposletku, trudite se da ceo život ulažete u sebe - u svoje znanje, obrazovanje, prosvećenost, učite o drugim kulturama i civilizacijama, i negujte širinu horizonta u smislu svojih pogleda na svet oko sebe.
I znajte da je sreća uvek u duhovnoj nadgradnji, jer to je ono što nas ispunjava više od bilo kog materijalnog zadovoljstva.
NE PROPUSTITE: Pravila u ljubavnim vezama koje morate da poštujete
Sigurni smo da svako od nas dosta može naučiti iz prethodno navedenih stavki kada je učenje Dalai Lame u pitanju. O tome kako da bude bolji čovek, i da je upravo to ono što učestvuje u kreiranju sreće.
Naslovna foto: dama.bg
NAJPOPULARNIJI Komentari