Odlučile ste da smršate, napravile plan vežbanja, odlučili se za dijetu i konačno ste krenuli da sprovodite namere u delo.
I eto, to traje već par meseci, čak ste iznenađeni koliko ste dugo verne svom cilju, ali nikako da dođete do bilo kakvih rezultata.
Pre nego što odustanete od cele priče razmislite da li možda pravite neku od uobičajenih grešaka kada je tehnika mršavljenja u pitanju.
Nije dovoljno samo da krenete na fizičku aktivnost i bacite se na dijetu.
To treba da uradite na PRAVI način!
Pogledajte neke od pogrešnih tehnika mršavljenja koje su obično glavnih razlog zbog kog kilogrami ne nestaju!
Izgladnjivanje - Da, možda zvuči logično da ćete smršati ako gladujete, ali ovo može imati kontraefekat. Telo će zbog alarma koji je konstantno uključen usled stalnog osećaja gladi sve što unese pretvarati u rezervu - masne naslage. A da i ne pominjemo koiko je izgladnjivanje loše po zdravlje. Ako ne unosite raznovrsnu hranu, vaš organizam ostaje bez potrebnih vitamina i minerala - nokti postaju krti, koža isušena, kosa opada, javljaju se problemi sa varenjem, zatvor i sl.
U vezi sa ovim je i potpuno izbacivanje određene vrste namirnica. Tu obično spadaju ugljeni hidrati. Nutricionisti preporučuju da SMANJITE unos ugljenih hidrata, a ne da ih potpuno eliminišete. Oni su kao i belančevine, proteini i masti neophodni za pravilno funkcionisanje organizma. Postoje ,,dobri'' ugljeni hidrati koji su prijatelj vaše linije i njih apsolutno ne treba da eliminišete iz ishrane!
U istu kategoriju spada i preskakanje obroka - Telo je mašina koja je naviknuta na određene rutine i najbolje funkcioniše kada se poštuje neki red i raspored. Pod ovim pre svega podrazumevamo redovne oborke u jednakim razmacima. Smanjenje unosa kalorija je ključno za mršavljenje, ali preskakanje obroka može da izazve kontraefekt za vaš metabolizam. Ako predugo čekate da jedete, vaše telo usporava metabolizam i odlaže mršavljenje. Ako ste prezauzeti da jedete, pojedite nešto ,,s nogu''.
Fizička monotonost - Ovo podrazumeva uvek isti tip vežbanja. Telo se navikava na određeni tempo, ritam, vrstu vežbe i više ne reaguje na ove fizičke aktivnosti. Ne troše se kalorije, ne ubrzava se puls. Zato je neophodno da stalno pravite promene u svojoj rutini vežbanja. Nemojte da radite samo jednu vežbu, probajte i ostale koje bi mogle da dovedu do toga da izgradite mišićnu masu i pojačate metabolizam. Pomerajte granicu izdržljivosti - ako ste mesec dana trčali jedan krug oko parka, sledećeg meseca povećajte na dva. Telo traži stalne izazove, što više snage trošite više je imate. A tako ćete i sagoreti mnogo više kalorija.
Trening na prazan želudac - Istraživanja su pokazala da vežbanje na prazan (gladan) stomak uzrokuje sagorevanje mišića, a ne masti, što vam sigurno nije cilj. Naravno, ne treba ni da se prejedete neposredno pre treninga, jer će vam biti muka, bićete tromi i nećete imati dovoljno snage. Držite se zlatnog pravila da jedete obrok bogat proteinima 2 sata pre vežbanja ili, ako to niste stigle, pojedite bananu ili energetsku čokoladicu neposredno pre treninga. Ovo neće opteretiti želudac, a daće vam potrebnu energiju.
Manjak sna - San je neophodan za dobru liniju! Pitate se kako? Da biste imali snage da vežbate, morate da budete odmorni, a odmarate tokom sna. Iscrpljenost stvara pojačan apetit što može da dovede do unosa viška kalorija koje će voditi dodatnim kilogramima. Zato, potrudite se da spavate optimalnih 8 sati kako bi vaši ostali napori da smršate imali efekta.
NAJPOPULARNIJI Komentari