Svi znamo da je tajna blistavog osmeha u zdravim i belim zubima. Iako verujemo da se svi pridržavaju preporučene rutine koja podrazumeva pranje zuba ujutru i uveče pre spavanja, ipak se ovde ne završava cela priča, jer podjednako je važno i na koji način se ta rutinu sprovodi - koju četkicu za pranje koristite, kakvi su vam pokreti, koliko dugo perete zubi itd.
Stoga je vrlo važno da vam skrenemo pažnju na najčešće greške u svakodnevnoj higijeni zuba. Svi detalji u nastavku.
NE PROPUSTITE: Uradi sama maske za savršeno meka stopala
Previše pritiskate četkicu
Tokom pranja zuba, vodite računa da ne pritiskate četkicu suviše, jer tako možete samo da povredite desne, dok će naslage na zubima ostati i dalje neuklonjene.
Preporuka je da takođe izaberete četkicu ss što mekšim dlakama, jer će ona biti i nežnija za vaše zube i efikasnija u njihovom čišćenju.
Ne vodite računa o ishrani
Iako svi znamo da se slatkiši nikako ne preporučuju u svakodnevnoj ishrani između ostalog i zbog pojave karijesa, često se ne pridržavamo ovog saveta. Za zdrave zube treba unositi namirnice koje su bogate kalcijumom, fosforom i fluorom.
Preporučuju se mlečni proizvodi, riba, pasulj, orašasti plodovi, a naročito kora voća i povrća.
Koristite samo četkicu za zube u održavanju higijene usta
Samo četkica za zube nikako nije dovoljna. Potrebno je da uvrstite i sledeća pomagala:
Konac za zube za uklanjanje naslaga između zuba.
Interdentalna četkica, ukoliko razmak između zuba nije suviše tesan, a ukoliko jeste - preporučuje se prethodno pomenuti konac.
Tečnost za ispiranje usta zarad neutralisanja bakterija.
Oralni tuš se takođe preporučuje kao deo svakodnevne higijene zuba. On funkcioniše po principu tankog mlaza vode koji može da prodre i do nepristupačnijih delova i da ukloni štetne naslage. Takođe povoljno utiče i na zdravlje desni.
Ne vodite računa o desnima
Slabi i osetljivi desni koji vremenom postanu skloni krvarenju vode ga problemu periondotitisa, što na kraju može rezultirati i gubitkom zuba. Ono što je potrebno jeste da desni tretirate masažom, i to kružnim polretima, kako biste ih ojačali i učinili otpornima.
U slučaju njihovog krvarenja, potrebno je da posetite stomatologa.
Ne uklanjate kamenac
Kamenac koji se vremenom nakuplja oko zuba može postati tvrd kao kamen i postati uzročnik mnogim zapaljenskim procesima, kao što je upala vilične kosti, što je vrlo ozbiljna komplikacija.
Potrebno je da ga uklanjate redovno, u vremenskim razmacima koje će vam preporučiti vaš stomatolog.
Izbegavate korektivnu protezu
Nikad nije kasno da se odlučite za protezu kako biste ispravili nepravilnosti u rastu zuba. Veoma je važno da to učinite kako biste izbegli dalje komplikacije i veću sklonost ka karijesu i drugim stomatološkim oboljenjima.
Žvaćete samo na jednu stranu
Zubi se tokom žvakanja takođe čiste, pa je preporučljivo da ravnomerno koristite obe strane usta. Tako ćete ujedno i ojačati svoje zube i mišiće usta, što je značajno za njihovo zdravlje.
NE PROPUSTITE: Detoks regije pazuha - saveti za blistav izgled kože
Uz sve ove savete, blistav osmeh vam je zagarantovan!
Foto izvor: brightside.com
Naslovna foto: haberturk.com
NAJPOPULARNIJI Komentari