foto: alfa-img.com
Tamne crvene i ljubičaste namirnice poput borovnice, cvekle, crvenog kupusa, crvenog luka, paprike, paradajza su izuzetno bogate antioksidansima, koji sprečavaju proces starenja, utiču na prevenciju srčanih bolesti i smanjuju rizik od malignih bolesti.
Ove namirnice su jako korisne kod povećanja imuniteta jer sadrže dosta vitamina C, vitamin A i vitamin E, kao i gvožđe.
S obzirom na to da je jesen vreme virusnih infekcija treba poraditi na imunitetu, a najbolji put do zdravlja vodi preko stomaka!
U današnjem postu naša saradnica Anita Alterov - nutricionista - vam otkriva koje 3 namirnice treba da uvedete kao deo svoje svakodnevne jesenje ishrane i tako sačuvate zdravlje i poboljšate imunitet tokom sezone prehlade i gripa.
1. Borovnice - Znamo šta ćete reći - borovnice nisu crvene! ALI - borovnice, kao i ostalo voće iz ove grupe, je izuzetno bogata antocijanima - to su crveni pigmenti koji se nalaze rastvoreni u ćelijskom soku i jako su važni u prevenciji kardio vaskularnih i malignih oboljenja i u prevenciji anemije, pa se nazivaju i antianemijski faktori. Spada u grupu bobičavog voća, koje se odlikuje intezivnom bojom, mirisom i ukusom. Sadrži značajne količine vitamina C i vitamine B grupe. Od mineralnih materija imaju dosta gvožđa, magnezijuma, fosfora, kalijuma, kalcijuma. Zato sokovi od borovnice zauzimaju posebno mesto u borbi protiv ovih bolesti.
Sezona svežih borovnica je nažalost prošla, ali ih možete naći zaleđene, pa od njih spremati zdrave smoothie napitkle (klik na OVAJ link)
foto: www.outnow.gr
2. Cvekla - Pored antocijana sadrži i veću količinu folne kiseline i zbog toga je jako korisna u lečenju nutritivne anemije. U cvekli je prisutan u većoj količini BETAIN, koji ima značajnu ulogu u aktivnosti jetre i žučnih puteva, pa se kod ovih bolesti preporučuje cvekla kao ceđeni sok ili sveže rendana. Cvekla je izuzetna namirnica, ima široku primenu u dijeto-terapiji, kod digestivnog, respiratornog, hematopoeznog, a naročito imunog sistema. Najbolje je konzumirati sirovu, kao ceđeni sok ili rendanu salatu.
foto: www.suzyqorganics.com
3. Crveni kupus - sadrži IZOTIOCIJANATE- antikancerogena fitohemijska jedinjenja i trebalo bi ga svakodnevno koristiti u ishrani. Sveže isceđen sok od kupusa sadrži vitamin U koji pomaže u lečenju gastritisa i ulkusa. U zimskom periodu kiseli kupus predstavlja odličan izvor vitamina C i odlično deluje na imuni sistem i povećanje otpornosti prema respiratornim infekcijama. Boja crvenog kupusa potiče od pigmenta antocijana, koji su jaki antioksidansi.
foto: www.beantownbaker.com
Sve ove namirnice su izuzetno male kalorijske vrednosti, bogate su biljnim vlaknima i odlično čiste creva, zato ih slobodno jedite svakodnevno, jer pored svih dobrobiti za organizam odlične su i za detoksikaciju i održavanje dobre linije.
Možete vi to same!
Kontakt: anita.alterov@gmail.com
Posetite i Aninu Facebook stranicu: Savetovalište za zdravu ishranu Alterov
NAJPOPULARNIJI Komentari