Lepa kosa je zdrava kosa, ali čak i pored redovne i posvećene nege može doći do različitih problema kao što su svrab, perut, opadanje, ubrzano mašćenje...
Uzroci ovih problema leže možda u vašem šamponu, laku za kosu, balzamu, tačnije u njhovim štetnim sastojcima.
Naše saradnice sa bloga Sjajna kosa su za vas izdvojile spisak nepoželjnih sastojaka u preparatima za kosu i objasnile vam zašto treba da ih izbegavate !
Potrudile smo se da za vas sklopimo listu neželjenih sastojaka u proizvodima za kosu. Ovo iskuckajte u vaš telefon, nosite sa sobom, a vrlo brzo ćete i zapamtiti šta je to što ne bi trebalo da se nalazi u vašem šamponu, regeneratoru, pakovanju ili leave-in preparatu.
1) Silikoni u šamponu
U šamponu bi silikone trebalo izbegavati. Osim što se talože na skalpu i mogu da zapuše folikul dlake. Takođe, na koži leđa, lica ili gde god šampon dotakne kožu, može da izazove iritacije, akne i komedone. U kremama za lice je za izbegavanje, a isto tako u šamponu.
U pakovanjima i regeneratorima je gotovo obavezan, tako da ga tu smatrajte dobrim sastojkom. Najbolje je da bude na sredini sastava, posle hranljiviih sastojaka, masnih alkohola i hranljivih ulja.
2) Isušujući alkoholi
O ovome posebno vodimo računa. Ovi alkoholi imaju instant isušujuće dejstvo na kosu i nisu poželjni ni u jednom preparatu - ni u šamponu, ni u balzamu i pakovanju, a najmanje u leave-i preparatu u kom su najzastupljeniji.
Alkoholi u leave-in preparatima služe za instant sjaj (verovali ili ne, stari recept za sjaj kose je vodka!), ali kao i kožu, ovi alkoholi izuzetno isušuju vlas, teme i dovode do nepopravljive suvoće.
Test: preparat koji koristite nanosite na dlanove nekoliko dana. Videćete kako vam je koža dlanova za kratak rok postala smežurana, suva i ispucala.
Na internetu postoji recept, da se alkohol ukloni iz preparata isparavanjem.
Za razliku od masnih alkohola (i kojima će biti reč u narednom tekstu kao najvećem hidrirajućem agensu u preparatma za kosu), sledeći alkoholi nemaju nikakvu beneficiju za kosu i trebalo bi ih izbegavati:
- Alcohol
- Alcohol denat
- Propyl
- Ethanol
- SD Alcohol (40)
Benzyl alcohol koristi se kao konzervans i nalazi se na kraju sastava, u maloj količini su i nemaju loše dejstvo na kosu.
Isopropyl alcohol služi da korisni sastojci efikanije prodru u vlas i to ga čini poželjnim sastojkom, ali u laku za kosu, peni i sličnim preparatima služi da se preparat brže "stvrdne" na kosi, u velikim koncentracijama je, pored samog alkohola, i tako je veoma loš za kosu.
Napomena: Vodite računa o sastavu "prirodnih" i "organskih" proizvoa, vrlo često sadrže isušujuće alkohole u nedostatku drugih konzervanasa organskog porekla.
3) Sulfati u šamponu
Došli smo do sulfata, jednog o najozloglašenijih sastojaka u šamponima za kosu. Takozvani SLS (Sodium Laureth Sulfate, Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Lauryl Ether Sulfate), ALS (Ammonium Lauryl Sufate) su
U industriji preparata za kosu postali su rasprostranjeni šamponi bez sulfata koji su nežni prema temenu, kosi, a pritom odlično operu kosu, ne isušuju je, ne ispiraju farbu i sl.
Ali, ukoliko koristite preparate sa silikonima (što je poželjno) trebalo bi ponekad da operete kosu šamponom sa sulfatima kako biste skinuli naslage preparata za oblikovanje i zaštitu kose. To je jedino "dubinsko" pranje kose koje vam je neophodno, u većini slučajeva koristite blage šampone.
4) Sodium hlorid
Poznatiji kao kuhinjska so, služi da zgusne šampon, ima potencijalno isušujući efekat na kosu.
5) Parfemi
Veštački mirisi nalaze se gotovo u svim preparatima za kosu. Ono na šta treba da obratite pažnju je mesto parfema (fragance) u sastavu, on nikako ne bi trebalo da bude na početku sastava.
6) Lanolin, Mineralna ulja i Petroleum
Ovi sastojci predstavljaju jeftine derivate nafte, služe kao emolijens, međutim nema prave hranljive vrednosti za kosu. Osim što su potpuno beskorisni, oni otežavaju prodor hranljivih sastojaka u vlas.
7) Propylene Glycol
Često se koristi u preparatima za kosu, a poznat je kao glavni sastojak antifriza. Razbija proteinsku strukturu kože, kose, i ne razlikuje se po strukturi od PG-a koji se koristi u industriji.
8) Parabeni
Koriste se kao konzervansi, u nauci se povezuju sa kancerogenim oboljenjima, ali ih je u kozmetičkim proizvodima vrlo malo, tako da su njihovo prisustvo i koncentracija u preparatima zanemarljivi.
Da li ste naučile da čitate sastave preparata za kosu i šta izbegavate u preparatima za kosu?
Autorke bloga su tri devojke koje je povezala ljubav prema kosi. Od jednog lepog hobija nastao je blog o nezi i farbanju kose, uz fan stranicu gde smo svakodnevno otvorene za sva pitanja i spremne da savetujemo svakog ko želi svoju kosu da dovede do savršenstva.
NAJPOPULARNIJI Komentari