Svi znamo koliko je san važan za opšte zdravlje i normalno funkcionisanje na dnevnom nivou našeg organizma. Međutim, isto tako znamo i da nam usled brojnih obaveza stalno fali da dan potraje još par sati, pa često taj dan i produžimo na uštrb sati spavanja. Iako je opšte pravilo da je 8 sati sna idealna mera, postoje i neke drugačije teorije koje se zalažu za dvofazno spavanje, a prema kojima se u isto vreme možemo dovoljno odmoriti i učiniti da nam dan traje duže.
U pitanju su alternativni ciklusi spavanja, a kako oni funkcionišu saznajte u nastavku!
NE PROPUSTITE: Kako stres utiče na zdravlje i koja oboljenja izaziva
Najrasprostranjeniji model spavanja je tzv. monofoazni, koji podrazumeva duži broj sati sna tokom noći i isključuje spavanje tokom dana. Ukoliko pak imamo popodnevnu dremku, ilti čuvenu siestu kako je nazivaju Španci, onda je to već dvofazni model spavanja, koji obuhvata duži noć period sna i kraći dnevni. Popodnevna dremka je odlična kada treba da se retsratujemo, ali ovo nije jedini model sna koji bi mogao da se praktikuje, a uz to da budemo dovoljno odmorni, i da pritom štedimo vreme.
Evo par zanimljivih teorija odnosno modela sna.
Prvi model podrazumeva dve opcije: Prva bi značila da spavate 6 ili 6,5 sati tokom noći, i da imate kraću dnevnu dremku od 20 minuta, a druga dda spavate kraće tokom noći tj. 5 ssati, ali da zato popodne odspavate 1,5 sat. U načelu se prpeoručuju ovi dvofazni modeli, jer je dokazano da su višetruki benefiti od popodnevnog sna - opušta nas, uklanja stres, poboljšava memoriju, raslpoloženje, utiče na povoljniji hormonalni balans u našem organizmu. Takođe, dokazano je da spavanje tokom dana utiče pozitivno na našu produktivnost, te samim tim štedi i vreme koje nam stalno fali, što smo u tekstu već pominjali.
Takođe, postoje i neki ekstremniji ciklusi spavanja, poput tzv. Ubermana. Ovaj ciklus obuhvata 6 perioda od po 20 minuta sna, sa po 3 sata i 40 minuta budnosti između pomenutih kratkih intervala sna. Zvuči izazovno, ali prema navodima ove teorije može i te kako biti produktivno i dovoljno sna ukoliko je naš organizam sposoban da se adaptira na ovakav bioritam.
NE PROPUSTITE: Spisak namirnica za koje ste mislili da su zdrave, a zapravo nisu
U svakom slučaju, ono što je ključno jeste da prepoznate koji bioritam vašem organizmu najviše odgovara, i da nipošto ne žrtvujete svoje sate odmora i spavanja samo kako biste "uštedeli" na vremenu.
NAJPOPULARNIJI Komentari