Možemo sa sigurnošću reći da stres predstavlja svakodnevicu gotovo svakoga od nas, razlika je jedino u njegovoj jačini. Svako od nas doživljava stres zbog različitih faktora, ali među najčešćim okidačima stresa nalazi se posao, finansijsko stanje, potom ljubavi problemi kao i problemi sa porodicom. Iako deluje bezazleno, učestali stres može da veoma našteti čitavom zdravlju vašeg organizma i prouzrokovati mnoštvo problema vašem telu.
U nastavku teksta pogledajte na koji način sve stres utiče na vaše zdravlje!
NE PROPUSTITE: Pouzdane metode koje će vam ukloniti stres - reč psihologa
Pojačano opadanje kose
Verujemo da je većina vas upoznata sa tim da je stres jedan od glavnih uzročnika opadanja kose. Ukoliko ste duži vremenski period pod stresom vaša kosa će osetiti to i počeće da opada. Ali postoji više vrsta opadanja kose usled stresa. Jedan od njih jeste opadanje kose nakon nekog stresnog, traumatičnog događaja nakon koga se kosa umrtvi i prestaje da raste, a nakon nekoliko meseci počinje u velikim količinama da opada. Drugi vid opadanja kose usled stresa jeste oboljenje koje se naziva alopecija. Alopecija je ozbiljno oboljenje koje ukoliko imate onda gubite kosu u pečatima. Alopecija može da se izleči.
Problemi sa nadbubrežnom žlezdom
Nadbubrežna žlezda je jedna od najbitnijih žlezda u našem organizmu. Ona proizvodi hormone značajne za rad čitavog organizma, kao što su adrenalin i dopamin. Stres može izazvati pojačano stvaranje kortizola i samim tim uticati na oštećenje nervnog sistema ukoliko je telo izloženo visokom nivou kortizola duži vremenski period. Kortizol je glavni steroidni hormon.
Stres utiče na gojaznost ali i na anoreksiju
Stres može učiniti da se vaše telo u potpunosti promeni, ali na koji način to dosta zavisi od vašeg organizma. Kod nekoga stres utiče na pojačano gojenje u predelu stomaka, dok kod nekoga utiče na gubljenje telesne mase, smanjenje apetita, što može dovesti čak i do anoreksije.
Stres utiče na nepravilan rad vaših mišića
Ukoliko ste duži vremenski period pod stresom sigurno ste primetili bolove u mišićima i predelu vrata. Osećate napetost u mišićima i ne možete normalno da obavljate neke normalne aktivnosti. A kada dođe do napetosti u mišićima dovodi do pojačanog gomilanja kalcijuma iz krvi u zglobove što pak dovodi do reume i lumbaga.
Stres smanjuje plodnost
Veliki broj studija koji su rađeni i na muškarcima i na ženama pokazao je da nagomilani stres u velikoj meri utiče na neplodnost. Smanjena plodnost usled stresa više utiče na muškarce nego li na žene, ali je podjednako opasna i za jedne i za druge.
Spisak negativnih posledica koje stres ima na naše telo je veoma dugačak i o tome bi se moglo napisati hiljade i hiljade reči. Baš iz toga razloga trudite se da što manje budete pod stresom i pronađete načine koji će vas na brz i lak način spasiti nagomilavanja stresa. Nagomilan stres, tj. onaj koji se u vama taloži danima i mesecima jeste jedan od glavnih neprijatelja vašeg zdravlja. Uvek pronađite vremena za sebe, opuštanje i mir, jer upravo u tome leži ključ izbacivanja stresa.
NE PROPUSTITE: Kako sve stres utiče na vašu bebu - saveti za trudnice
Možete vi to same!
NAJPOPULARNIJI Komentari