Nije neobično da se deca ponašaju drugačije u različitim okruženjima. Kada primetite da se deca ponašaju drugačije kod kuće i u školi, na to treba da obratite pažnju. Roditelji ponekad bivaju zbunjeni i uznemireni zbog neočekivanog ponašanja kod dece.
U nastavku saznajte zašto se deca ponašaju drugačije kod kuće i u školi.
NE PROPUSTITE: Deca i tehnologija - vodič za sve uzraste
Možda ste primetili kako su vaša deca nervoznija kod kuće i lakše planu, a pri tome, u školi nemaju nikakvih problema ni sa vršnjacima, ni sa profesorima. Psiholozi objašnjavaju da je detetu kuća utočište, te je tako moguće da će svu negativnu energiju i sve prikupljene frustracije izbaciti na bliskim ljudima. Taj model očigledan je i kod starijih osoba, koje svo nezadovoljstvo sa posla prebacuju na ljude iz bliskog okruženja. Kada se to dogodi, dete treba pustiti neko vreme da bude samo, a sat ili dva posle toga, možete razgovarati o tome kako je proveo dan i šta ga je iznerviralo.
Postoje i obrnuti slučajevi - dete je kod kuće živahno i radoznalo, a kada dođe u školu, postaje zatvoreno i ćutljivo. Psiholozi objašnjavaju da je detetu potrebno vreme da se prilagodi ili mu nešto ne odgovara u školi, a o tome ne ćuti. I ovde se treba sprovesti razgovor, i sa detetom, ali i sa profesorom, kako bi se problem uočio iz više uglova.
Savremeno školstvo može da bude dosta brzo i od deteta se očekuje mnogo. Da ne zaboravimo, oni se od malih nogu uče da konkurencija postoji i da treba da se istaknu svojim znanjem. Dete mora da prati instrukcije i da bude u toku, čak i kada nije raspoloženo za to. Očekivanja se nastavljaju i kod kuće, posebno kada dete odraste, te tako dobija sve više i više obaveza. Pri tome, pubertet može da bude dosta turbolentan, pa se dete suočava sa teškim i novim izazovima.
Detetu je potrebno mnogo razumevanja, ali i poštovanja. U jednom trenutku treba da budete autoritet, a u drugom treba da budete prijateljski nastrojeni, kako se dete ne bi zatvorilo u sebe. Roditelji znaju da su ovo izazovni periodi, ali uz strpljenje i mnogo razgovora, sve se da srediti.
Psiholozi savetuju da budete uključeni u detetov život, koliko god to odraslo dete dozvoljava. Bez obzira na godine, treba da gajite dobar odnos i da se trudite da imate što više zajedničkih aktivnosti. Jedan od saveta je da budete aktivni i u razgovoru sa profesorima, ali i sa roditeljima druge dece. Kada vidite da je vaše dete preumorno ili ima teške zadatke, izbegavajte da im dajete da rade dodatne poslove kod kuće. Važno je i takođe da dete shvati da te obaveze i dalje postoje, ali da vi poštujete njegovo vreme za odmor i opuštanje.
NE PROPUSTITE: Zašto deca govore neistine i šta roditelji mogu da urade povodom toga?
Da biste u potpunosti razumeli svoju decu i da biste razumeli stanja kroz koja prolaze, treba da što više komunicirate i da ispratite tempo svog deteta.
NAJPOPULARNIJI Komentari