Jedna od zanimljivih priča iz mog detinjstva je priča mog oca. Pošto je on poreklom iz Hercegovine, često je isticao mušku ulogu u porodici koja je tako specifična za ovaj narod. Muškarac radi, zarađuje, izdržava svoju porodicu ženu i decu. Žena je ta koja radi kućne poslove i vaspitava decu. Vrlo brzo je shvatio da je broj obaveza u kući toliko velik, da njegova supruga, moja majka čitav dan pere, pegla, kuva…a da li je u današnjem svetu situacija drugačija?!
U današnjoj kolumni, pričamo o muško ženskim poslovima i razbijamo tabue kako bi prevazišli traume i živeli punim plućima!
Kolumnu piše: Tatjana Čihorić Šerfeze , učiteljica i psihoterapeut
Vratimo se na priču o mojoj mami, nez pomoći baka i deka, moja majka, koja je takođe bila zaposlena, je često pokušavala da ga privoli da joj pomogne. Nekad je to bilo i uspešno. Otac je često širio veš na terasi. Ali je to činio ili rano ujutru ili kasno uveče. Majci dugo nije bilo jasno zašto to otac čini? Mnogo kasnije on joj je obajasnio da u je u to vreme, bio siguran, da ga komšije neće videti i kasnije zadirkivati da radi ženske poslove.
I pored dobre atmosfere koje je on stvarao, zabavljajući društvo svojim dogodovštinama, na licu moje majke, primećivala sam kiseo osmeh. I pored svoje uspešne karijere ona je u kući bila neka vrsta Pepeljuge, koja sve stize da uradi pre nego zabava počne.Ta dvojna uloga, poslovne žene sa jedne i žene domaćice sa druge strane, meni se činilo da je čini manje radosnom i veselom.
Uostalom i danas žene, često, po nekom nepisanom pravilu, preuzimaju kućne- ženske poslove. Iako imaju karijeru, posao, rade i više poslova, zarađuju više od muškarca, njihova uloga domaćice-Pepeljuge i dalje je prisutna.
I ne radi se o tome da je u toj priči neko kriv ili prav, u pravu. Radi se o svesti da muškarac i žena, partneri, postignu dogovor oko raspoređivanja poslova. Jer raspoređivanje poslova podrazumeva i raspoređivanje energije, kao muške tako i ženske. A obe su važne za dobar međusobni odnos.
I da, naravno Pepeljuga sanja da nađe svog princa, jer je tada ona princeza. A to podrazumeva da je u skladu sa svojom ulogom lepe, mile, poštovane, zadovoljne partnerke. Spremene da razmenjuje kao partnerka, ona koja je nežna, suptilna, prefinjena partnerka žena, prava princeza.
Kliring metoda se i bavi odnosima, komunikacijom u odnosima, Tačnije, razvijanjem naše sposobnosti da bolje komuniciramo, izrazimo svoje potrebe i izgradimo bolji odnos. To vodi u bolje razumevanje nas samih, prvenstveno. Naših potreba i ciljeva. Nadalje vodi ka razumevanju drugih i boljim onbosima sa drugima.
Drage moje princeze nastavite da sanjate svoje pričeva!
Kolumnu piše: Tatjana Čihorić Šefeze učiteljica i psihoterapeut
Kontakt psihoterapeuta: tcihoric@gmail.com
NAJPOPULARNIJI Komentari