Demencija je bolest koja muči ljude sa različitih krajeva sveta u zrelim godinama života, a najpoznatiji oblik demencije jeste Alchajmerova bolest. Ukoliko imate bližeg člana rodbine ili dragog prijatelja koji se bori sa demencijom sigurno znate koliko je taj proces težak za samu osobu ali i za ljude koji provode vreme sa njim. Idalje tačan proces nastanka i napredka bolesti nije jasan stručnjacima ali su se složili da možete uz kognitive aktivnosti podstaći pamćenje i time usporiti dalji napredak dementnosti.
Predstavljamo tri kognitivne aktivnosti koje će usporiti napredak demencije!
NE PROPUSTITE: Prirodni melem za anemiju: Med i kopriva!
Čitanje
Čitanje je odličan način za vežbanje koncetracije, osećaja prisutnosti u sadašnjem trenutku i kontrolisanja misli ali i vežbanja našeg mozga tako da pamti i povezuje različite sitnice i delove priče iz knjige, sklapajući ih u logičnu celinu. Istina je da danas provodimo dosta vremena na eletronskim uređajima i komuniciramo sa ljudima u pisanoj formi, ali je samo čitanje knjiga mnogo efikasnije u borbi sa napredovanjem bolesti.
Pokušajte da podstaknete osobu koja se bori sa demencijom da čita određene romane, možete se takmičiti u tome ko će pre pročitati roman i razgovarati jednom nedeljno o dešavanjima unutar romana kog čitati. To će dementnu osobu podstaći da pamti sitnice koje je zapazila u knjizi ali i sitnice koje svakodnevno radi, promeniti dnevnu rutini i učiniti da se oseća bolje.
Pisanje
Ne, ne zezamo se zaista je grupa doktora otkrila da pisanje ima dobar uticaj na naše zdravlje, podstiče rad našeg mozga i primorava nas da se susretnemo sa različitim sitnicama i određenu temu pogledamo iz više uglova. Najbolje bi bilo podstaći dementnu osobu da piše dnevnik što na početku može biti teško, pa vam predlažemo da u procesu učestvuje čitava porodica. Možete napraviti svesku uspomena lepiti slike i pisati o srećnim trenucima iz prošlosti koje ste delili i kojih se osoba koja se bori sa demencijom takođe seća. Ovo je inspirativni projekat koji će učiniti da se osoba koja se bori sa demencijom oseti kao deo grupe, razviće svoj osećaj unutrašnje vrednosti i pritom ćete se svi zabaviti.
Igranje društvenih igara
Igranje društvenih igara nas u ranom uzrastu podstiče da razvijamo svoje socijalne veštine, pamtimo različita pravila i razvija takmičarski duh. U zrelom domu društvene igre će nasmejati čitavu porodicu, učiniti da se zbližite i pritom usporiti napredak demencije kod starijeg člana domaćinstva. Na suptilan način osoba će se polako uvoditi u igru i primorati svoj mozak da bude aktivan u intenzitetu od nekoliko sati dok se ne završi Monopol, Jamb ili određena igra sa kartama.
Isprobajte neki od načina i uživajte sa dragim ljudima!
NAJPOPULARNIJI Komentari