Pravilno držanje može sprečiti bol u leđima, održavati vitalne organe u optimalnom položaju, poboljšati samopouzdanje i uticati na naše opšte dobrostanje. Nažalost, moderni način života, često proveden za računarom ili sklon preopterećenju, često dovodi do lošeg držanja. Ukoliko želite da poboljšate svoje držanje i ojačate mišiće leđa naredni redovi mogu vam biti od koristi.
Pa, krenimo redom!
NE PROPUSTITE: Desetominutni izazov: joga nakon posla!
Osvestite sadašnji trenutak
Prvi korak ka boljem držanju jeste postati svestan trenutnog stanja svog tela. Mnogi ljudi jednostavno nisu svesni da imaju loše držanje sve dok se ne suoče s bolom ili nelagodnošću. Budite fokusirani na sadađnji trenutak kako bi osetili svoje telo i kako bi mogli da se ispravite dok sedite za računarom, dok ste na poslu ili u neobaveznoj šetnji. Bilo bi dobro da zamolite ukućane da vas opomenu kada sedite u nepravilnom položaju kako bi se što češće ispravljali.
Jačanje mišića leđa i trbuha
Slabi mišići leđa i trbuha su česti uzrok lošeg držanja. Ovi mišići igraju ključnu ulogu u podržavanju kičme i održavanju tela u uspravnom položaju. Vežbe koje jačaju ove mišiće, poput trbušnjaka i sklekova mogu značajno doprineti poboljšanju držanja. Problem je u tome što vam na početku ove vežbe mogu biti izuzetno naporne, zato je preporuka da ojačamo telo kroz svakodnevnu fizičku aktivnost i lagane vežbe istezanja. Joga je takođe odličan način jačanja leđnih mišića za početnike, a sve kako bi se kasnije posvetili konkretnim vežbama.
Jasno je da je potrebno nekoliko meseci za usvajanje novih navika, zato je važno ostati dosledan kako bi zasta popravili držanje i ojačali mišiće leđa.
Korišćenje pomagala
Ponekad je potrebno korišćenje pomagala, kao što su steznici za leđa ili ortopedske stolice, kako biste podržali dobro držanje. Ova pomagala mogu biti korisna posebno kada radite ili provodite dugo vreme sedeći. Međutim, treba ih koristiti samo kao privremeno rešenje dok radite na jačanju mišića i poboljšanju svesti o držanju.
Najbolje bi bilo da se posavetujete sa lekarom kako bi vam preporučio adekvatno pomagalo. Ona nisu trajno rešenje, vaš cilj treba da bude jačanje leđnih mišića kako bi zadržali pravilan položaj tela.
Promene ne dolaze preko noći, ali rad na svakodnevnim navikama može dovesti do znatnog napretka. Pametno je konsultovati se sa fizioterapeutom ili trenerom kako biste dobili personalizovane savete i vežbe koje su u skladu sa vašim telom.
Ostanite dosledni!
NAJPOPULARNIJI Komentari