Dojenje bebe nije uvek lako, postepeno se oslobađamo i pristupamo ovom prirodnom procesu ali i učimo različite trikove koji će nam dojenje učiniti praktičnijim. Ovo iskustvo vas ponekad može dovesti do suza kada ne prođe onako kako je planirano, ali će vas sa drudge strane povezati sa bebom i dati neizmernu količinu ljubavi. Pripremljenost za dojenje je pola uspeha i zato ne prepuštajte stvari slučaju. Predstavljamo vam savete za dojenje novorođenčeta koji će vam olakšati čitav proces hranjenja bebe.
Saznajte ih u nastavku!
NE PROPUSTITE: SAVETI I ZLATNA PRAVILA ZA NAVOPEČENE RODITELJE
Majčino mleko dolazi u tri faze i može vas iznenaditi kada primetite da je na početku bilo mnogo drugačije, u poređenju sa današnjim mlekom. U početku se majčino mleko menja na svakih nedelju dana i svaka formulacija stvorena je tako da zadovolji potrebe vašeg novorođenčeta. Praktično se mleko unutar vas razvija u skladu sa razvojem vašeg deteta u nekoliko prvih nedelja.
U početku videćete žućkastu supstancu koja je tu dok mleko ne krene i zato nemojte da brinete, u većini slučajeva sve je u redu sa vašim zdravljem. Žućkasta supstanca je tu kako bi vašem detetu obezbedila antitela koja će ga sačuvati od različitih infekcija u prvim nedeljama života. Neće biti velike količine ove tečnosti, doktori obično smatraju normalnom količinom izlučenih pet do osam kašika.
Ovoliko žućkastog mleka sasvim je dovoljno vašem detetu i unutar njih će dobiti neophodne vitamine koji će ga ojačati. Nakon ovog perioda nemojte očekivati potpuno belo mleko, zapravo ono će izgledati kao mešavina soka od narandže sa mlekom. Kasnije će naradžasta boja lagano nestajati i vaše mleko će biti potpuno belo.
Kako biste uspešno dojili dete, zaista je potrebna vežba, proces navikavanja i učenja prolazi majka ali i beba zajedno sa njom. Za pojedine majke beba se kao magnetom prikači za dojku i proces dojenja je olakšan. Međutim većina majki prolazi proces učenja sa detetom, tokom kog dete postepeno uči da uzima mleko.
Na prvi pogled ovaj proces izgleda kao da dete ne želi da bude podojeno, kao da nije gladno ili da sa vama nešto nije u redu. Pružite svom detetu vremena da se navikne sa vama na sam proces dojenja i nemojte ga terati da jede kako bi vežbalo. Proces se uči prirodno kada je dete zaista gladno i usresređeno na hranu. Pošto je detetu potrebno više vremena da u prvim nedeljama savlada proces dojenja nemojte dopustiti da dobijete temperaturu i da vaše dojke oteknu. Danas na sreću postoje aparati kojima možete izvući višak mleka, a zatim i specijalizovane kesice za čuvanje majčinog mleka u frižideru.
Ključno je upoznati svoje telo i pratiti sve promene koje se dešavaju. Na taj način ćete steći mnogo znanja i iskustva o dojenju. Prepreke postoje, ali se uz vežbu mogu prevaziđi. Tako obezbeđujete bebi da dobije hranu koja je savršena za njen rast i razvoj.
Dodatni saveti:
Ono što doktori takođe savetuju jeste da brinete i o nezi grudi nakon porođaja. Trebalo bi da izbegavate kupke sa jakim mirisom, jer to bebi može da smeta. Možete da koristite neutralni sapun, koji će održavati pH vrednost kože.
Dojenje će na najbolji način povezati bebu sa vama. Prirodno je i jednostavno - treba da zauzmete položaj koji vam odgoavara, jer ako je vama udobno, i bebi će biti udobno. Beba treba da gleda direktno u dojku, a rukom joj napravite oslonac da može da se fokusira na sisanje. Kada beba isprazni jendu dojku, može se preći na drugu.
Kada osetite da su vaše dojke bolne i natečene, savetuje se blaga masaža.
NE PROPUSTITE: KAKO POMOĆI DETETU DA VERUJE U SEBE I IMA VIŠE SAMOPOUZDANJA?
Uživajte sa svojom bebom i učinite da proces dojenja prođe što jednostavnije i lakše.
NAJPOPULARNIJI Komentari