Oktobar mesec posvećen je podizanju svesti žena o važnosti prevencije i samopregleda, koji su ključni za rano otkrivanje svih promena na grudima.
Iz Ministarstva zdravlja stižu nam dramatični podaci – u Srbiji svake godine od raka dojke oboli 4.000, a premine 1.600 žena! Naša zemlja je 11. po smrtnosti od karcinoma dojke, a 36. po učestalosti ovog oboljenja
Uprkos ovim zaista poražavajućim statistiama, mnoge žene i dalje ne vode dovoljno računa o svom zdravlju i preskaču redovne preglede. Samopregled dojki je ključan za rano otkrivanje raka i treba ga obavljati jednom mesečno i to desetog dana menstrualnog ciklusa!
Mlade žene su manje sklone oboljevanju od ove opake bolesti, ali loša vest je da ako obole bolest se brže i agresivnije razvija.
Pored redovnih pregleda rak dojke možete sprečiti i zdravim navikama. U današnjem postu otkrivamo vam kojim...
1. Zdrava kilaža - Kilaža osim lepog izgleda jeste ključna i za vaše zdravlje. Statistike su pokazale da gojazne žene imaju veći procenat opasnosti od oboljevanja od raka dojke. Zato, neka vam pored vitke linije i zavodljivog tela motivacija za promenu režima ishrane bude i vaše zdravlje koje je daleko važnije od bilo kog drugog faktora!
2. Redovno vežbajte - Pored zdrave ishrane i održavanje optimalne kilaže, ključna za zdravlje vaših grudi jeste i fizička aktivnost. Trudite se da bar 3-4 puta, a poželjno je svakodnevno odvojite 45 minuta svog slobodnog vremena za bavljenje sportom. To ne mora da bude odlazak u teretanu ili fitnes centar. Dovoljno je da brzo prošetate po svom kraju ili uradite nekoliko vežbi u stanu. Redovna fizička aktivnost jača imuni sistem, kontroliše kilažu bolje nego bilo koji režim ishrane i smanjuje nivo estrogena i insulina u organizmu.
3. Smanjite alkohol - IŽstraživanja su pokazala da dve čaše lakoholnog pića dnevno povećavaju opasnost od oboljevanja od raka dojke za 21%. Zato, ostavite alkohol samo za vikend, i to ne svaki, a uobičajenu čašu vina pred spvanje zamenite grožđem. Opna grozdova sadrži resveratrol - enzim koji dokazano smanjuje nivo estrogena s čijim povećanjem raste i rizik od oboljevanja.
4. Jedite povrće što više - Majke, lekari i nutricionisti imaju zajednički cilj - da nas naviknu da jedemo što više povrća. I apsolutno su u pravu! Za prevenciju raka dojke posebno se preporučuju karfiol, brokoli, kupus, prokelj, blitva, kelj... Oni sadrže Sulforafan - enzim koji zaustavlja razmnožavanje ćelija raka. Za što bolji efekat jedite ovo povrće u sirovom stanju.
5. Istražite svoje porodično stablo - U 15% slučajeva oboljevanja od raka dojke poazalo se da u porodičnom stablu bolele postoji istorija bolesti. Ukoliko imate nekoga u bližem srodstvu ko je imao rak dojke veće su šanse da obolite i vi. Zato se redovno kontrolišite i usvojite zdrave navike koje će umanjiti šanse od oboljevanja.
6. Genetsko testiranje - Ukoliko želite da otklonite svaku sumnju vezanu za svoje nasleđe, možete uraditi genetski test kojim ustavljava da li imate genetsku predispoziciju za oboljevanje od raka dojke.
7. Pregled i samopregled - Iako na poslednjem mestu lna listi naših saveta definitivno najbitniji jesu pregledi i samopregledi. Samopreglede bi trebalo da radite svakog meseca, desetog dana svog menstrualnog ciklusa.
Samopregled se odvija u sledećim fazama:
I FAZA: U KUPATILU - Pod tušem uz podignutu jednu ruku iznad glave kružnim pokretima prstiju sistematski opipati sve delove dojke. Ne koristiti same vrhove prstiju već njihove završetke i pri pipanju obratiti posebnu pažnju na postojanje zadebljanja, čvorića, tumora i slično. Desnu ruku upotrebiti za pregled leve dojke, a levu ruku za desnu dojku.
II FAZA: PRED OGLEDALOM - Postavite ruke na bokove i čvrsto ih pritiskujući, pokušajte da zategnete grudne mišiće na kojima leže dojke, istovremeno u ogledalu tragajte za asimetričnim promenama na dojkama u smislu ispupčenja, ulegnuća, uvlačenja kože ili bradavice. Lakša asimetrija u veličini dojki nije značajna jer je prisutna u najvećem broju žena.
III FAZA: PRED OGLEDALOM - Podižući polagano ruke iznad glave tragajte za napred navedenim promenama na dojkama, čije podizanje ruku potencira promene na koži i bradavicama, pa postaju lakše uočljive.
IV FAZA: LEŽEĆI POLOŽAJ - Da bi najbolje pregledali desnu dojku, legnite i postavite jastuk pod desnu lopaticu i istovremeno podignite desnu ruku iznad glave. To omogućava da se dojka raspostre po najvećoj površini grudnog koša, pa je najtanja i najlakša za pregled. Ponoviti pregled i na drugoj.
V FAZA: LEŽEĆI POLOŽAJ - Prilikom pipanja desne dojke koristitite vrhove prstiju leve ruke, sa kružnim pokretima, počevši od periferije dojke prema bradavici, najbolje kao kretanje kazaljke na satu. Obratite pažnju na ulegnuća i čvoriće. Zadebljanja tkiva na bazi dojke u obliku ruba je normalna pojava. Ponovite pregled leve dojke sa desnom rukom.
VI FAZA: LEŽEĆI POLOŽAJ - Na kraju pregleda nežno stisnite bradavice obe dojke, radi eventualnog otkrića iscedka ili sukrvice. Ukoliko ste pregledom ustanovili jedan od pomenutih znakova, obratite se lekaru.
Pored samopregleda nakon 40 godine bi trebalo da počnete i sa redovnim kliničkim pregledima, pre svega mamografom. Optimalno bi bilo jednom u 3 godine, ali ako imate genetsku predispoziciju za rak dojke onda i češće!
Možete vi to same!
NAJPOPULARNIJI Komentari