Posleporođajna depresija je ozbiljno emocionalno stanje sa kojim se susreću žene širom sveta. Važno je razumeti da ovo stanje nema veze sa tim da li ste dobra ili loša majka. Posleporođajna depresija je medicinsko stanje koje se javlja iz različitih faktora, uključujući hormonalne promene, genetiku, emocionalnu istoriju i stres povezan sa novim roditeljstvom.
Možete prebroditi loše emocije!
NE PROPUSTITE: Kako na prirodan način podići nivo progesterona tokom trudnoće?
Sasvim je normalno osećati se preplavljeno emocijama nakon porođaja. Novi roditelji se često suočavaju sa nesanicom, umorom, brigom i promenama raspoloženja. Međutim, postoji razlika između ovih normalnih promena raspoloženja i postporođajne depresije. Posleporođajna depresija obuhvata intenzivne simptome kao što su duboka tuga, gubitak interesa za stvari koje su nekada voleli, osećaj bezvrednosti, promene apetita, promene sna i često osećanje krivice ili bespomoćnosti.
Ističemo da je najvažnije osvestiti kako se osećate i shvatiti da niste sami!
Započnite razgovor sa osobom od poverenja o postporođajnoj depresiji , podelite iskustvo sa prijateljicom koja se porodila pre nekog vremena njeno iskustvo takođe vas može osnažiti. Deljenje svojih osećanja sa partnerom, prijateljima, članovima porodice ili psihoterapeutom je put izlečenja, može dovesti do podrške koja je neophodna za oporavak.
Jedan od razloga zbog kojih mnoge majke ne traže pomoć za postporođajnu depresiju je osećaj stida i straha. Važno je da se zna da postporođajna depresija nije znak slabosti niti nedostatka ljubavi prema detetu. To je medicinski problem koji zahteva stručnu negu!
Ukoliko se osećate preplavljeno osećanjima ili primetite da se vaše raspoloženje ne poboljšava tokom vremena, važno je potražiti pomoć. Ginekolog, psihijatar, psiholog ili terapeut za mentalno zdravlje mogu vam pružiti podršku i pravilno lečenje. Psihoterapija, lekovi ili kombinacija oboje mogu biti deo tretmana za postporođajnu depresiju.
Biti majka zahteva veliku pažnju prema detetu ali takođe je važno brinuti se i o sopstvenom mentalnom zdravlju. Beba ne može biti dobro ako vi niste dobro!
Pronalaženje vremena za relaksaciju, vežbanje, druženje sa voljenima i rad na hobijima mogu doprineti vašem emocionalnom blagostanju. Nemojte zaboraviti na lični život, potražite pomoć , neka partner učestvuje aktivno i podeli nove obaveze sa vama i pomogne vam oko deteta zaslužili ste da se regenerišete i odmorite nakon porođaja ali i zadržite dozu radosti koja vas je pratila kroz dosadašnji život kroz hobije i druženje sa prijateljma.
Važno je osvestiti da mnoge žene prolaze kroz isto iskustvo i mnogi stručnjaci su spremni da vam pruže podršku. Važno je da se osnažite da tražite pomoć i da se osećate sigurno i poštovano!
NAJPOPULARNIJI Komentari