Pune usne su popularne decenijama unazad. Posebnu slavu su doživele početkom dvehiljaditih, kada su se plumperi za usne nalazili u neseseru skoro svake devojke. Kasnije dolazi do procvata plastične hirurgije, pa je slava plumpera znatno opala. Sjajevi za usne koji su izazivali blago peckanje i neprijatno bockanje, prestali su da budu fokus svakog makeup-a. Ipak, poslednjih godina se neinvazivne procedure za povećanje usana popularizuju, a posebno se naglašava revolucija u formuli proizvoda. Više o plumperima za usne i da li sa sobom nose skriveni rizik, sazanjte u nastavku teksta.
NE PROPUSTITE: Makeup i beauty trendovi za leto 2019. - nežno i retro
Plumperi u prošlosti su u svojoj formuli sadržavali cimet, ulje zimzelenih biljaka i kapsikum (koji potiče iz ljute paprike). Ovi sastojci dovodili su do ubraznog pumpanja krvi i postizanja voluminoznog izgleda usana, putem iritacije. Na ovaj način, ostvaruje se privremeni efekat punih i crvenih usana.
Današnje formule kozmetičkih proizvoda, uključujući tu i plumpere, mnogo su naprednije od onih sa početka veka. Danas se u velikoj meri koriste sastojci koji hidriraju kožu, poput ulja avokada, skvalana, hijaluronske kiseline... Ovi sastojci takođe mogu doprineti punoći usana, ali na malo drugačiji način. Pomoću hijaluronske kiseline se postiže voluminoznost usana, jer ovo jedinjenje omogućava hidriranje usana, te ih neguje umesto da ih iritira. Prema rečima dermatologa, blage formule plumpera nove generacije, su mnogo bolje za zdravlje usana i kože. S obzirom na to da se hijaluronska kiselina već nalazi u našem organizmu, mogućnost alergijske reakcije na ovakvu formulu je vrlo mala. Kada je u pitanju efekat, rezultati upotrebe savremenih plumpera traju mnogo duže i daju prirodan izgled usnama.
Ipak, kada je reč o efektu, plumperi ni danas nisu magični. Efekat traje nekoliko sati, pa se svojim punim usnama možete diviti tokom jedne večeri. Da biste ponovo postigli sličan rezultat, preparat morate ponovo naneti. Ipak, stručnjaci ističu da su raniji plumperi, koji su irtirali nežnu kožu usana, imali poguban efekat na usne prilikom dugotrajnog korišćenja. Današnji plumperi, zasnovani pre svega na hijaluronskoj kiselini, usne dodatno hidriraju, pa sem volumena dobijate i negu. Stručnjaci takođe ističu da reklame koje kruže po društvenim mrežama, dovode do nerealnih očekivanja. Nakon kupovine preparata, razočarani smo što naše usne ne liče na usne modela iz reklame. Kako bi se to izbeglo, trebalo bi imati realistična očekivanja i kada je reč o mogućnostima naših usana i proizvoda i kada je u pitanju dugotrajnost efekta.
NE PROPUSTITE: Izbor SPF zaštite u šminki - tečni ili praškasti proizvodi?
Kada govorimo o skrivenim rizicima, rizik od alergijske reakcije i oštećenja usana i okolne sluzokože, je mnogo manji sa savremenim plumperima. Ranije formule, zasnovane na jedinjenjima koja iritiraju, mogle su dovesti do oštećenja, a ne može se zanemariti ni neprijatan osećaj peckanja. Ipak, pre upotrebe plumpera, pažljivo pročitajte navedene sastojke, kao i uputstvo za primenu. Svoje odluke nemojte zasnivati samo na informacijama iz reklama, nego potražite iskustva korisnika na stranicama ili forumima.
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari