Pokrenuli smo zanimljivu diskusiju sa psihoterapeutima u želji da saznamo kakva se to komunikacija smatra produktivnom u bračnom odnosu. Kako da unapredimo odnos kroz komunikaciju kada imamo sve manje slobodnog vremena? Kako održati balans između uspešne karijere, dece i srećnog, stabilnog braka? Uz produktivnu komunikaciju!
Saznajte više u narednim redovima.
NE PROPUSTITE: Pet lažnih uverenja o ljubavnim vezama!
Naučite da slušate sagovornika
Jedan od najvažnijih aspekata komunikacije u braku je aktivno slušanje. Terapeuti ističu da se često problemi javljaju kada partneri jednostavno govore jedno preko drugog, umesto da zaista slušaju šta druga osoba ima da kaže. Sigurni smo da se i vama dešava da dok partner priča smišljate odgovor i ulazite u raspravu, umesto da aktivno saslušate. Aktivno slušanje znači da se posvetite partneru, dajete mu punu pažnju i pokušavate zaista razumeti njegove emocije i potrebe. Postavljanje pitanja i ponavljanje onoga što ste čuli pomaže da se izbegnu nesporazumi i osigura da ste stvarno razumeli ono što je rečeno.
Održavanje poverenja
Iskrenost je osnova svakog zdravog braka. Terapeuti ističu da je važno biti iskren prema svom partneru, kako o svojim osećanjima tako i o situacijama koje se tiču vašeg odnosa. Otvorenost u komunikaciji doprinosi osećaju poverenja među partnerima. Potisnute emocije stvaraju probleme u braku, sa godinama se nakupljaju i čine da se osećamo nesigurno i nestabilno u odnosu. Zato iskoristite jednom nedeljno sat vremena za produktivnu komunikaciju, uz omiljenu kafu ili šetnju.
Optužbe i kritike zamenite iskrenim razgovorom o tome kako se osećate
Umesto da partnera okrivite za nešto, terapeuti preporučuju da izrazite svoje osećaje i potrebe. Na primer, umesto da kažete "Uvek ostavljaš nered za sobom!", možete reći "Osećam se loše i usamljeno kada vidim nered, možemo li napraviti raspore sređivanja tako da mogu da omorim?". Izražavanje osećanja umesto kritike omogućava da se partner ne oseća napadnuto i da se problemi rešavaju na konstruktivan način.
Postavljanje jasnih granica
Zanimljivo je da terapeuti ističu kako je problem većine ljudi u detinjstvu kada nisu naučili da postavljaju jasne granice. Zbog toga se dešava da jedan partner preuzima previše obaveza za sebe, prećutno tako da druga strana ne vidi kako se osoba oseća i da li su obaveze u skladu sa njom. Razara se odnos bez potrebe, umesto da iskreno popričamo i stvorimo jasne granice i konstruktivan dogovor.
Zauzimanje za sebe je dugačak proces, počnite sa malim stvarima kako bi postepeno napredovali.
Prihvatanje konflikta
Svi brakovi, prijateljstva, porodični odnosi, komunikacija na poslu prolaze kroz konflikte. Ključ je u načinu na koji se ti konflikti rešavaju. Terapeuti savetuju da se konflikti rešavaju sa empatijom i razumevanjem. Umesto da se protiv partnera "borite", pokušajte da shvatite njegove tačke gledišta i emocije. Timski rad na rešavanju problema omogućava da se iz konflikta izvuče korisna lekcija i da se brak dalje razvija.
Dakle, nema razloga da gledamo destruktivno na konflikt sve dok on vodi ka produktivnim rešenjima i ne prelazi zdrave okvire.
Komunikacija je ključ uspeha u svakom odnosu!
NAJPOPULARNIJI Komentari