Jasno je da je današnji način života sedeći, to od nas zahtevaju poslovne aktivnosti tako da veliki deo dana provedemo za računarom. To nije sve, verovatno ste kao i mi kod kuće udobno smešteni na krevetu dok gledate omiljenu seriju ili čitate knjigu. Našem telu neopohodna je fizička aktivnost, sedeći način života može nas dovesti do gojaznosti i problema sa srcem. Mi se vodimo starom narodnom, bolje sprečiti nego lečiti.
Na samom kraju godine vreme je za usvajanje produktivnih navika!
NE PROPUSTITE: Vodič za samopregled mladeža!
Vaša telesna težina raste
Jedan od najjasnijih znakova nedovoljne fizičke aktivnosti je povećanje telesne mase i gojaznost. Nedostatak pokreta dovodi do usporavanja metabolizma i skladištenja viška kalorija, što vodi ka dobijanju kilograma. Ukoliko primetite da se vaša težina povećava, to može biti alarm da hitno preispitate svoj nivo fizičke aktivnosti.
Uvedite redovno vežbanje u svoju rutinu. To ne mora nužno značiti trening u teretani, već i šetnje, vožnje bicikla ili bavljenje sportom koji volite. Bitno je pronaći aktivnost koja vam prija kako biste je lakše održavali dugoročno, to može biti i ples!
Ne možete da se oslobodite umora
Nedovoljna fizička aktivnost može uzrokovati umor i nedostatak energije. Dokazano je da vežbanje podstiče lučenje endorfina, hormona sreće, i poboljšava opšte raspoloženje. Ukoliko se osećate umorno i iscrpljeno čak i nakon noći sna, to može biti signal da vaš organizam nije dovoljno pokretan.
Planirajte kratke pauze za šetnju tokom radnog dana. Čak i pet minuta hodanja može značajno povećati nivo energije.
Osećate bolove u leđima
Dugotrajno sedenje, naročito uz loše držanje, može izazvati bolove u leđima i mišićima. Slabost mišića dovodi do dodatnog stresa na kičmu, što može prouzrokovati dugotrajne probleme sa leđima.
Radite vežbe istezanja i jačanja mišića leđa. Redovno vežbanje, poput pilatesa ili joge, može poboljšati snagu leđa i smanjiti bolove. Na duže staze popravićete držanje i osećati se samopouzdano.
Anksioznost vas prati iz dana u dan
Nedostatak fizičke aktivnosti može povećati nivo stresa i anksioznosti. Vežbanje je prirodni način za smanjenje stresa, jer stimuliše lučenje hormona koji poboljšavaju raspoloženje.
Kada smo neraspoloženi jasno je da trening neće promeniti naše životne probleme ali će podstaći lučenje pozitivnih hormona tako da brže dođemo do pozitivnih rešenja i steknemo širu sliku ali i imamo osećaj da radimo nešto dobro za sebe.
Problemi sa spavanjem
Nedostatak fizičke aktivnosti može uticati na kvalitet sna. Osobe koje se ne kreću dovoljno često imaju problema sa uspavljivanjem i često se bude tokom noći.
Nedovoljna fizička aktivnost može imati ozbiljne posledice po zdravlje. Ukoliko ste se prepoznali u prethodnim redovima sam kraj godine odličan je trenutak za usvajanje produktivnih navika.
Nema opravdanja!
NAJPOPULARNIJI Komentari