Trudnoća je vreme neverovatnih promena i zaista je potrebno da se naviknemo na takozvano drugo stanje. Međutim, to ne znači da treba odustati od zdravih navika kao što je redovan odlazak na trening i fizička aktivnost. Postoji nekoliko prednosti koje prenatalno vežbanje može doneti trudnicama i zahvaljujući kojima će im drugo stanje biti lagodnije, a pritom određene vežbe mogu olakšati sam porođaj. Posavetovali smo se sa stručnjacima iz oblasti fitnesa i izdvojili prednosti fizičke aktivnost u prenatalnoj dobi.
Predstavljamo vam pet prednosti prenatalnih vežbi!
NE PROPUSTITE: RANI ZNACI TRUDNOĆE I KAKO DA IH PREPOZNATE?
Vežbanje smanjuje šansu za nastanak dijabetesa
Redovnom fizičkom aktivnošću tokom trudnoće možete smanjiti šansu za nastanak dijabetesa. Istina je da je dijabetes povezan sa genetikom, načinom ishrane i stresom, ali u toku trudnoće hormoni su jači i naše telo se prilagođava velikoj količini istih. Uz drugačiji hormonski balans poželećete veću količinu hrane, što je prirodno. Ukoliko se prepustite uživanju u hrani i prekinete sa treninzima, može se nakupiti višak kilograma i podstaći nastanak dijabetesa.
Ne samo da nastanak dijabetesa ima loš uticaj na majku već može poremetiti razvoj vašeg deteta, zato je bolje nastaviti sa laganim treninzima u toku trudnoće. Ukoliko je vaša trudnoća nešto komplikovanija možete uz konsultacije sa lekarom početi da trenirate jogu i odlazite svakodnevno u šetnju po prirodi.
Trening smanjuje bolove u leđima i zglobovima
Kada ostanemo aktivni tokom trudnoće smanjujemo šansu za nastanak bolova u donjem delu leđa i redovne vežbe jačaju vaše trbušne mišiće, butine i pokreću cirkulaciju što će biti značajno prilikom samog porođaja. Redovna fizička aktivnost aktiviraće vaše zglobove koji trpe nekoliko kilograma i tokom devet meseci mogu biti pod sve većim pritiskom. Pritom vam vežbe omogućavaju jake mišiće tako da nakon porođaja vaše telo može da se vrati u prvobitno stanje, izbegnućete pad bešike ka dole što je čest problem trudnica nakon samog porođaja. Vaši unutrašnji organi vratiće se na mesto i na to će ih podstaknuti jaki mišići.
Trening smanjuje stres
Kako je trudnoća novo stanje i kako je trudnoća svaki put posebna, prirodno je da se pojavi određena količina straha i strepnje da li će sve biti u redu sa vama i bebom. Hormoni takođe utiču na vaše misli i one se roje, a fizička aktivnost može vam pomoći da smirite um. Nakon treninga osetićete se rasterećeno i podstaknuti stvaranje hormona sreće koji će vam pomoći da imate kvalitetan san i smirite svoj um u toku dana tako da uživate u danu.
Kombinacija joge i meditacije pokazala se blagotovornom kada je smanjenje stresa u pitanju ali i šetnja po prirodi, uživanje u zelenilu i svežem vazduhu takođe može biti od velike pomoći.
Sprečićete preterano nagomilavanje kilograma
Mnoge žene dobijaju od 15 do 20 kilograma tokom trudnoće, a prekomerna težina ne samo da opterećuje telo već podstiče nastanak različitih bolesti nakon i u toku trudnoće. Problem se nastavlja nakon porođaja, kada imate gomilu obaveza oko deteta i pritom morate da odmarate kako bi se vaše telo oporavilo od čina poroda. Najbolje bi bilo da vodite računa o kilaži i nastavite da trenirate kako bi vaša kilaža ostala u granicama normale tokom trudnoće i kako bi nakon porođaja održali svoj fizički izgled, ali i zdravlje čitavog organizma.
Imajte na umu da će vas svi tokom trudnoće doslovno terati da jedete ali da je najbolje ostati pribran i u savetu sa nutricionistom izabrati zdravu hranu koja će vam omogućiti dovoljno hranjivih materija za vas i dete. Nemojte posezati za nezdravom hranom pod izgovorom da ste u drugom stanju jer vas nakon porođaja može dovesti do visokog krvnom pritiska ako zanemarite fizičku aktivnost.
Fizička aktivnost vam pomaže da lakše zaspite
Važno je osvrnuti se na san i zaista samo trudnice znaju koliko je teško namestiti se u krevetu i odmoriti tokom noći. Ukoliko patite od nesanice upravo vas fizička aktivnost može osloboditi iste, tako da se budite odmorni i dobro raspoloženi. To je posebno važno u kasnijem periodu trudnoće, kada je stomak velik i kada iščekujete porođaj za koji treba biti i mentalno ali i fizički spreman.
Imajte na umu da fizička aktivnost održava vaše zdravlje ali i zdravlje deteta, nemojte žrtvovati zdravlje radi trenutne udobnosti!
Izvor: Foto
NAJPOPULARNIJI Komentari