Peruanska maka postala je veoma popularna na našim prostorima u poslednjih nekoliko godina, a sve više se savetuje kao dodatak ishrani, jer ima mnogo benefita po naše zdravlje. Poznata je i kao peruanski ginseng, biljka koja se uzgaja isključivo u centralnim Andima, u Peruu. Ceo koren ove biljke se kuva i od njega se pravi čaj ili jelo, a sirova maka se može i sušiti, pa tako i dobijamo prah koji se koristi za dodavanje u raznim smutijima, i napicima. Ovaj prah možemo da pronađemo i u tabletama. Maka ima istančan,gorak ukus, pa je mnogim ljudima jednostavnije da je unose kroz kapsule.
No, nas je zanimalo kako se ona koristi u ishrani i kakvi su njeni benefiti. Saznajte detalje u nastavku.
NE PROPUSTITE: KAKO DA MRŠAVITE, UKOLIKO VAM NE ODGOVARA NIJEDNA DIJETA?
Maka (pronaći ćete je i pod nazivom maca) ima snažan koren od kog se pravi prah. U njemu se nalaze vlakna, proteini i nezasićene masne kiselie. Stručnjaci tvrde da ima i dosta vitamina C, i ključne minerale, poput kalcijuma, gvožđa i bakra.
Koren make ima nekoliko istaknutih jedinjenja, uključujući makamide i makaene, oba imaju antioksidativna svojstva, kaže Ella Davar, američka nutricionistkinja. Takođe sadrži i glukozinolate, antioksidativna jedinjenja koja sadrže sumpor, a upravo ovi sastojci, daju joj gorak ukus.
5 grama make (jedna kašičica) sadrži:
- 16 kalorija
- 1 gr proteina
- 0 grama masti
- 4 gr ugljenih hidrata
- 1 gram vlakna
U Andima se već hiljadama godina koristi kao hrana i kao lek, ali i dalje ne postoji dovoljno naučnih istraživanja koja bi mogla da dokažu sva lekovita svojstva ovog praha. Ipak, činjenice koje su do sada dokazane, definitivno su doprinele da maka bude jedna od vodećih biljaka koja se može bezbedno koristiti, a pri tome, može pružiti mnogo benefita po zdravlje i vitalnost.
Jedna od glavnih prednosti peruanske make je to što se bori protiv oskidativnog stresa. Zbog svog specifičnog jedinjenja, ima moć da se bori na prirodan način protiv stresa, koji je i glavni okidač za mnogo hronična stanja i oboljenja.
Nutricionisti preporučuju da jednu kašičicu make dodate svojoj jutarnjoj kaši, supi, čaju ili smutiju. Ova dnevna doza može da vam pomogne i da ojačate svoj imuni sistem.
Ali, to definitivno nije sve. Ako maku ubacite u svoju svakodnevnu ishranu, stručnjaci kažu da će ona vremenom povećati vaše kognitivne funkcije, uključujući pamćenje i učenje. Time se povezuje i to da stres može da ošteti nervne ćelije, a da će maka to sprečiti, pa će mozak moći dugo i pravilno da funcioniše. Napominje se i da makamidi mogu da spreče bolesti poput Alchajmerove bolesti i Parkinsonove bolesti.
Ono što je za sada dokazano jeste da maka može da vam da mnogo energije. Studije pokazuju da polisaharidi koji se u njoj nalaze mogu da se bore protiv umora i da vam pruže mnogo više elana i snage tokom fizičke aktivnosti. Nutricionisti kažu da je odlično da napitkom sa makom započnete radni dan i da možete da je pomešate sa ceđenim sokom od narandže.
Ukoliko vam je sok gorak, možete da dodate malo meda, za bolji ukus.
Blagotvorno će delovati i na vaše raspoloženje. Ona će sprečiti nizak nivo šećera u krvi, pa može sprečiti anksioznost i razdražljivost. Neki ljudi biraju da je piju ili jedu u večernjim časovima, kako bi otišli na spavanje u boljem raspoloženju, ali ako je to i vaš izbor, onda se savetuju da večera sa makom bude lagana. Možete da je pomešate sa kašom, pahuljicama ili kuvanim jelom. Imajte na umu da prah mora da se rastvori, jer je veoma gorak ako ga jedete u izvornom stanju. Ako vama ne smeta gorčina, možete je dodati pilećem mesu ili pastama.
Maka se smatra sigurnom i nus pojave su veoma retke, ali ako imate određena hronična oboljenja, najbolje je da se pre redovne upotrebe, posavetujete sa svojim lekarom. Kao jedine nus pojave iz istraživanja navode se glavobolje i blag smetnje u radu creva, a to može biti zbog vlakana koja su sadržane u maki. Ove nus pojave se mogu javiti ako se maka uzima u prevelikoj količini, pa se zato i savetuje da to bude jedna kašičica u toku dana.
NE PROPUSTITE: OVSENO ILI BADEMOVO MLEKO - KOJE JE ZDRAVIJE?
Da li ste vi probali peruansku maku i kakvi su vaši utisci?
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari