Ako ste se odlučili da probate alternativno mleko i iznova vas pitaju želite li svoje pahuljice da mešate sa bademovim ili ovsenim mlekom razumemo vašu zbunjenost. Niko nam do kraja nije objasnio nutritivnu razliku između ovih proizvoda iako nam ih ljubazno nude. Pre nego što sledeći put zgrabite proizvod koji vam je bliži kako bi izbegli premišljanje, pročitajte ovaj članak. Pitali smo nutricioniste kakve se to razlike kriju u ovsenom u odnosu na bademovo mleko i šta je bolje birati kada u svakodnevnoj ishrani?!
Saznajte detalje u nastavku.
NE PROPUSTITE: KALORIJSKI DEFICIT - SAZNAJTE SVE O NJEMU
Biljna mleka imaju veliku nutritivnu vrednost, i zaista predstavljaju sjajnu alternativu kravljem mleku. Biljna mleka mogu da budu napravljena na bazi žitarica, orašastih plodova ili mahunarki. Ova mleka izuzetno prijaju ljudima koji su alergični na laktozu i onima koji žele malo drugačiji ukus mleka, kako bi ga dodali omiljenom smutiju ili kolaču. Od biljnih mleka, možete pronaći sojino, pirinčano, mleko od indijskog oraha, bademovo, kokosovo, od lešnika, mleko od banane.
Najveća razlika između ovsenog i bademovog mleka jeste broj proteina unutar proizvoda. Ovseno mleko sadrži više proteina, jer je sama zob lako dostupna tako da proizvođači ne štede na njoj. Za razliku od ovsa u pripremi jedne litre bademovog mleka mogu biti iskorišćena svega tri do četri badema. Da, dobro ste pročitali tri do četri badema za jednu litru mleka što je vrlo malo proteina.
Mnogi brendovi u bademovo mleko baš zato dodaju malu količinu ulja kako bi dobilo kremast, puniji ukus. Naravno, ne bave se svi proizvođači malverzacijama, pojedinima je u interesu kvalitet samog proizvoda. A kako bi izabrali najbolje za sebe, morate pročitati deklaraciju. Preporuka nutricionista je da u okviru kafića i restorana birate ovseno mleko, zato što nemate pristup samom proizvodu i njegovoj deklaraciji. Kada kupujete mleko za svoj frižider odnosno kućnu upotrebu onda treba da čitate deklaraciju i obratite pažnju na navedene stavke iz narednih redova.
U osnovi mleko bez mleka je navode nutricionisti voda pomešana sa bademovim ili ovsenim zrncima, a zatim pažljivo proceđena. Proces izgleda slično pravljenju soka, praktično je cilj izvući nutritiente iz ovsa i badema. Mleko od ovsa i badema koje se kupuje u prodavnici može sadržati dodatni šećer i zato uvek obratite pažnju na deklaraciju, pogotovo ako vodite bitku sa dijabetesom. Pored dodatka šećera u mleko su ubačeni različiti vitamini i minerali koji će ojačati vaš imunitet.
Upravo ovaj dodatak vitamina čini mleko bez mleka uporedivim sa klasičnim, kravljim mlekom. Pošto se nutritijenti dodaju u vidu praha u ovseno i bademovo mleko obratite pažnju da li na deklaraciji proizvoda ima emulgatora, koji omogućavaju da vitamini i minerali ostanu u pravom hranjivom stanju unutar proizvoda.
Sada smo malo narušili popularlnu reklamu koja govori o prednostima ovsenog i bademovog mleka i iznova kruži u javnosti. Ne kažemo da je loše, samo vas upozoravamo na cake proizvođača zbog koji vaš stomak može usporeno da vari. Zato je neophodno da pročitate deklaraciju i izaberete najbolje za sebe.
Kako napraviti bademovo mleko?
Pa, moramo da se složimo da je najbolje piti prirodno mleko. Nije uopšte teško napraviti ovo mleko. Tako ćete znati šta pijete i znaćete da su svi sastojci prirodni, sveži i zdravi, bez konzervansa i ostalih dodataka.
Potrebno vam je: šolja badema, 4 šolje vode, 2 kašike meda.
Bademe potopite u vodu, oni treba da odstoje preko noći, 12h. Ujutru ih iscedite, izblendirajte i dodajte vodu. Ako želite gušće mleko, dodajte manje od 4 šolje vode. Blendirajte smesu, sve dok se ne sjedini. Zatim dodajte med, pa blendirajte još par minuta. Smesu procedite kroz gustu cediljku, mleko sipajte u staklenu flašu i držite ga u frižideru!
NE PROPUSTITE: PET SIGURNIH ZNAKOVA KOJI UKAZUJU DA NE JEDETE DOVOLJNO
Koje vi biljno mleko najviše volite?
NAJPOPULARNIJI Komentari