Ulja predstavljaju neizostavan deo nege svakog tipa kose. Zbog svojih blagotvornih osobina, ulja su u manjoj ili većoj količini zastupljena u preparatima za negu kose. U preparate za kosu, pažljivom analizom, stavlja se određeni udeo ulja i samim tim sadržaj tog preparata postaje bogatiji i hranljiviji za kosu.
I pored toga, devojke uvek dobiju želju da svoju kosu dodatno obogate čistim uljima (bez ostale hemije) koja će nanositi na suvu kosu, par sati pre pranja, kako bi kosa što bolje upila. Kada vide da je efekat odličan, često znaju i da preteraju sa upotrebom, tako da se dobar efekat pretvara u loš.
Pored silne hemije koja nas okružuje, primena prirodnih ulja je postala sve više popularna u kozmetici, pa bi bilo korisno znati nešto detaljnije o njihovom učinku.
Naša saradnica Milica sa bloga Kovrdžava kosa rešava sve nedoumice i odgovara ne pitanje: Da li ulja isušuju kosu?
Da li je poželjno često koristiti ulja? Koja ulja su najbolja za kovrdžavu kosu, možda jojobino ili kokosovo jer imitiraju sebum?
Iste proizvode (kako za kožu, tako i za kosu) nije poželjno koristiti stalno, zbog mogućeg prezasićenja, isto važi i za bazna ulja.
Za kovrdžavu kosu, koja je po prirodi suva (ovo se odnosi na dužinu kose, vlasište se posebno procenjuje) mogu da se koriste sledeća ulja: maslinovo, kokosovo, makadamija, argan (jojobu, pošto je poluvosak, uvek treba kombinovati sa nekim od ulja do 20 %), takođe mogu se dodavati i ulja pšeničnih klica i ricinus.
Da li ulja nakon izvesnog vremena suše kosu i zašto se to dešava?
Visoko porozna dlaka (jako oštećena) upija više, dok je manje poroznoj (zdravoj dlaci) potrebna manja količina ulja.
Postoji li neka granica do koje vlas upija ulje, a kad se prezasiti, onda to ulje samo ,,čuči'' na dlaci i sprešava ulazak vlage, što samim tim dovodi do suvoće kose? Svojstvo ulja je da su hidrofobna i da ,,isteruju'' vodu, baš kao kad masnu ruku pokvasimo vodom, voda samo sklizne, nije li to slučaj i sa dlakom?
U zavisnosti od toga u kakvom je stanju kosa (zdrava, poluoštećena, jako oštećena), tako i preparat, u ovom slučaju ulje, deluje na nju. Ukoliko je dlaka zdrava, ona je potpuno zaglađena, tj. zatvorena i prima u sebe samo koliko joj je potrebno, a ostatak ostaje na površini, dok oštećena dlaka, koja je (zbog uticaja oštećenja) otvorena, prima mnogo više preparata u sebe, ali vremenom se i ona prepuni i počinje da se suši, jer ne može više da primi dodatne hranljive sastojke. Vlas postaje deblja, ali kad se prepuni počinje da utiče na volumen kose. Kovrdžava kosa, iako nije tretirana, po svojoj prirodi ima porozniju dlaku, tako da je treba tretirati kao oštećenu. Što se tiče upotrebe baznih ulja, kako na skalpu, tako i na dužinu, generalna preporuka je jednom nedeljno ili idealno dva puta mesečno.
Kako prepoznati pravo maslinovo ulje?
Što se tiče maslinovog ulja, najboljeg je kvaliteta ono koje je dobijeno prvim ceđenjem maslina na temperaturi do maksimalnih 30oC. Pored toga što ćete ga prepoznati po nazivu extra virgin, na deklaraciji mora da bude naveden procenat slobodnih masnih kiselina, izražen kao oleinska kiselina. Kvalitet zavisi i od samog proizvođača. Devičansko ulje se takođe dobija ceđenjem bez hemijske prerade, ali ima veći ostatak slobodnih masnih kiselina, izražen kao oleinska kiselina.
Eterično lavandino ulje je takođe dobro za kosu, kako se ono primenjuje i nanosi, treba li da se razblaži sa nekim baznim?
Eterična ulja koja mogu da se koriste za negu suve kose su: lavanda, geranijum, seme šargarepe, sandal. Pošto su prava eterična ulja vrlo koncentrovana, preporuka je da se koriste razblažena u nekom baznom ulju. Lavanda je sigurno eterično ulje i moze da se koristi nerazblaženo, ali neki određen vremenski period. Naravno, vrlo je važno da su bazna ulja hladno ceđena i od proverenih proizvođača, a za eterična ulja je vrlo važna hemijska analiza.
Autorka bloga Kovrdžava kosa, ponosno nosi svoje lokne i nesebično sa vama deli savete u vezi sa negom kovrdžave kose.
Pratite je i na Facebook stranici: Kovrdžava kosa
NAJPOPULARNIJI Komentari