Drage mame, znamo da je u prvim mesecima nakon porođaja par sati sna pravi luksuz, i da, osim što spoznajete pravu radost i sreću majčinstva, ujedno probijate i sve svoje limite umora i nespavanja. U tom slučaju verujemo da bi mnogima od vas, posebno onim damama koje su zaljubljenici u kafu, najviše prija upravo ovaj čarobni napitak. Ipak, mnogi postavljaju pitanje da li je konzumacija kofeina, i u kojoj količini, štetna tokom dojenja, odnosno da li je bezbedna za bebu. Naime, kofein iz kafe se ubraja u klasu metilksantina - grupa stimulansa centralnog nervnog sistema. Da li to znači da porodilje definitivno treba da izbegavaju ovaj napitak?
Detalji u vezi s ovom temom slede u nastavku teksta - otkrivamo da li smete da pijete kafu tokom dojenja.
NE PROPUSTITE: Stvari bez kojih ne smete da krenete u porodilište - pomoć budućim mamama
Kako bismo dali odgovor na ovo pitanje, treba prvo da razmotrimo nekoliko stavki, i da pomenemo određene činjenice.
Naime, svakako ne postoji oštra zabrana kafe za mame u periodu dojenja, ali postoje one preporuke koje kažu da je bolje da se unos kofeina izbegava, što upravo i ostavlja nejasnoće, kao i porstor za nedorečenosti.
Uglavnom, dokazano da je nakon konuzacije kafe, samo 1 % sastojaka ovog napitka dospeva u majčino mleko, i nestaje par sati nakon konzumacije. Pitanje koje se sad postavlja jeste da li i ta mala količina može imati negativan uticaj na bebu?
U načelu, ne bi trebalo. Međutim, ako je u pitanju novorođenče mlađe od 3 meseca, onda je neophodno da budete dodatno obazrivi. Metabolizam ovako malih beba nema tu sposobnost da se reši kofeina koji je tu dospeo, naravno, putem dojenja. To znači da je vrlo moguće da će čak i ta mala doza kofeina uticati na to da beba bude nervoznija, kao i da manje spava nego što je uobičajeno. Ipak, to zavisi ponaosob od bebe, jer neke npr. uopšte neće reagovati na to malo prisustvo kofeina.
Stoga, ukoliko ste se odlučili da pijete kafu tokom dojenja, neophodno je da posmatrate svoje novorođenče, kako biste primetili eventualne promene. Ukoliko, do njih ne dolazi, to znači da je konzimacija kafe potpuno bezbezdna, a ako primetite da je vaša bebe razdražljivija, da ima problem sa spavanjem i sl, onda izbacite kafu na nekoliko dana kako biste zaključili da li je ovaj napitak uzročnik pomenutih promena.
Naposletku, koja je to doza kafe dozvoljena tokom dojenja? Opšti stav je da dnevna količina kafetina majki koje su dojilje ne treba da prelazi 200 mg, što je oko 2 šoljice dnevno. Naravno, imajte na umu da u ukupni zbir ulazi i kafetin sadržan u drugim napicima, poput npr. zelenog čaja, kao i da različite vrste kafe sadrže različite količine kofeina. Na tu temu se možete informisati klikom na OVAJ link.
Dakle, da zaključimo - da, kafa je u načelu tokom dojenja dozvoljena, ali u okviru preporučenih doza, i uz nadzor novorođenčeta.
NE PROPUSTITE: Promene na telu nakon porođaja o kojima niko ne priča
Sigurni smo da su ove informacije koristile svim dojiljama koje žele da svoj dan upotpune i šoljicom čarobnog napitka.
Naslovna foto: bozemanhealth.org
NAJPOPULARNIJI Komentari