Svi imamo omiljenu hranu, ali odakle ta hrana dolazi, ne razmišlja se uvek na drugi način. Naravno, obično imamo opštu ideju kada je reč o poreklu hrane, ali ono što bi vas moglo iznenaditi je da poreklo hrane nije toliko očigledno kako izgleda. No, poreklo hrane ne utiče samo na istorijski značaj, već i na originalnost recepta. Recepti se konstantno menjaju, i prilagođavaju se savremenom dobu zahvaljujući iskusnim kuvarima, ali istina je da su originalni recepti i najbolji.
U nastavku, saznajte odakle potiču naše omiljene poslastice!
NE PROPUSTITE: Torta sa jagodama - gotova za 15 minuta
Krofne
Iako mnogi misle da su krofne nastale u Americi, istina je da potiču iz Grčke. Dunkin’ Donuts i Krispie Kreme su američki brendovi koji su se proslavili prodajom ove fantastične poslastice. Loukoumades nastale su kao kuglice u Grčkoj i smatraju se najstarijom poslasticom koja datira još od prvih Olimpijskih igara 776. pre Hrista, gde su pobednicima predstavljene kao „medeni žetoni“.
Sladoled
Iako mnogi misle da je sladoled nastao u Italiji, on potiče u stvari iz Monoglije. Italijani su širom sveta poznati po kvalitetu sladoleda i gelata, a vama bi bilo oprošteno ako pomislite da su zaista izumitelji ove ukusne slatke poslastice, ali pogrešili biste. To priznanje zapravo odlazi u Mongoliju. Priča se da bi mongolski konjanici nosili bivolje mleko preko pustinje Gobi u kontejnerima kao rezerve, ali kako bi temperatura padala i oni bi galopirali, mleko bi se smrzavalo. Kako se mongolsko carstvo proširilo u 1200-ima, tako se povećala i popularnost ove nove ledene mlečne kreme i postoji predanje da je Marko Polo vratio ideju u Italiju krajem 13. veka.
Kroasani
Razočarenje sledi - kroasani nisu iz Francuske! Bez obzira da li jedete slane ili slatke kroasane, ukusna poslastica za doručak na bazi pahuljastog peciva koja je toliko duboko ukorenjena u francuskoj kulturi zapravo je stvorena u Beču u Austriji. Mnogi istoričari veruju da se poslastica u obliku polumeseca vraća u manastirske pekare i pečena je u okviru paganskih običaja za proslavu Uskrsa - uz pecivo koje se prvi put pominje u 12. veku.
Čurosi
Churros je popularan širom sveta i smatra se da potiče iz Španije. Čurosi su zapravo iz Kine. Originalni štapići su namenjeni i za slatke i za slane soseve. Pržene trake testa dopremljene su u Španiju preko Portugalije u 17. veku.
Pasta
Ni pasta nije italijanska! Ona potiče iz Kine, verovali ili ne! Priča se da su rezanci sa testeninama stekli popularnost u Italiji oko 13. veka i da su ih najverovatnije uveli evropski putnici. Ti putnici su verovatno otkrili rezance od jaja zahvaljujući nomadskim Arapima koji su bili odgovorni za donošenje ranih oblika testenina na zapad iz Azije. Rezanci sa jajima dugo su bili osnovni deo kineske ishrane, još od 1. veka.
NE PROPUSTITE: Uskršnja trpeza: Pavlova torta + 2 ideje za šaranje jaja (jagodice i zeka)
Da li su vas ove informacije iznenadile? Nas su neke stavile u čudu!
Foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari