foto: www.pappukidukan.com
Kada dođe zima i sezona slava, proslava i praznika svečanu trpezu jednostavno ne možemo da zamislimo bez kiselog kupusa!
Sarme, salate, podvarak, pite - Sva ova jela prosto obožavamo i svake godine se radujemo zimi baš zbog njih.
Kiseljenje kupusa u našem narodu je tradicija stara stotinama godina i nema domaćinstva koje u toku priprema za zimsku sezonu i spremanja zimnice, ne odvoji bar jedno burence za kiseli kupus.
Ali, da li ste ikada razmislili i tome šta ova zakiseljena povrćka čini za naš organizam i koje su njene blagodeti?
Naša saradnica Anita Alterov - nutricionista - vam u najnovijem tekstu otkriva sve korisne strane redovne konzumacije kiselog kupusa i poklanja 3 jednostavna recepta koje možete spremiti sa ovom povrćkom!
Kupus je prastara kultura koja potiče od divlje samonikle biljke, koja raste na kamenitim obalama Evrope, od Sredozemlja do Irske. Kupus se uzgaja od davnina. Rimljani su smatrali da otklanja melanholiju, a upotrebljavali su ga za previjanje rana i otoka.
Kupus ima veliku biološku i dijetetsku vrednost. Kod nas se u ishrani koriste dve podvrste kupusa –beli i crveni. Kupus sadrži veliki procenat vode (90-94%), samim tim ima malu kalorijsku vrednost, svež kupus ima svega 22 kcal na 100g proizvoda.
U zimskom periodu nezamislivo je da se na našim trpezama ne nadje kiseli kupus od koga se prave sarme, salate, pite, rasol se upotrebljava kao napitak…
Kupus se treba konzervisati odmah posle branja, kako bi se očuvao vitamin C, jer što duže stoji veći su i gubici ovog vitamina. Zbog odličnog izvora vitamina C deluje povoljno na imuni sistem i povećava otpornost organizma prema respiratornim infekcijama.
foto: basicshealth.com
Zašto je dobro kiseliti kupus?
Kupus ima značajan sadržaj ugljenih hidrata, 3-4 % glukoze i fruktoze, koji su značajni kod procesa fermentacije jer se ugljeni hidrati, odnosno glukoza i fruktoza pretvaraju u mlečnu kiselinu, koja deluje kao konzervans. Prilikom ovog procesa kupus dobija novi specifičan osvežavajući ukus koji potiče od povećane kiselosti sredine, koja takodje omogućava i očuvanje vitamina C, a dolazi i do povećanja vitamina B kompleksa, zbog prisustva povoljnih mikroorganizama.
Pored ovih vitamina kupus sadrži i dosta minerala - natrijum, kalijum, kalcijum, gvožđe, fosfor.
Kiseli kupus kao fermentisana namirnica sadrži dosta probiotika, koji poboljšavaju probavu, regulišu crevnu floru, a i iskoristljivost vitamina i minerala je mnogo veća zbog procesa fermentacije.
foto: www.baucasa.rs
Dobrobiti rasola
Pored ovih hranljivih i lekovitih svojstva kupusa tu je i rasol, koji takoe sadrži sve vitamine i minerale kao i sam kupus. Posebno se izdvaja vitamin U koji pomaze u lečenju čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu. Odličan je i kod mamurluka, jača imuni sistem, može se koristiti i u procesu mršavljenja jer ubrzava varenje, obnavlja crevnu floru. Zbog svih ovih dobrobiti idealan je za oporavak organizma u mesecu januaru, nakon praznika i bogatih trpeza.
Ako želite lepu rozikastu boju rasola onda u bure dodajte i glavicu crvenog kupusa bogatog crvenim pigmentima antocijanima, koji osim lepe boje poseduju antikancerogena i antioksidativna dejstva.
foto: www.telegraf.rs
Recepti sa kiselim kupusom
1.Pita sa kiselim kupusom
Potrebno - pakovanje heljdinih kora, manja glavica kiselog kupusa, praziluk, lan mleveni, semenke bundeve, začini, maslinovo ulje
Kupus dobro isperite da se smanji količina soli, narendajte na sitno i prodinstajte na praziluku i maslinovom ulju. Pred kraj dodajte začine, malo bibera, malo peršuna i 3 kašike mlevenog lana. Nafiilujte kore i uvijte pitu, preko je pospitei semenkama bundeve i ispecite. Ova pita je idealna za vreme posta.
foto: domacirecepti.net
2.Salata od kiselog kupusa
Vrlo jednostavno i brzo se priprema, a ukus je odličan. Ukoliko želite da zadržite dobru liniju i preko zime ovu salatu možete jesti svakodnevno.
Kiseli kupus naseckajte na sitno, prethodno malo isperite da se smanji količina soli, začinite maslinovim uljem, alevom paprikom, ko voli ljuto može dodati malo čilija i posuti prepečenim semenkama suncokreta. Ova salata odlično ide uz meso, roštilj ili pečenje, pa je slobodno pravite i za proslave umesto nekih kaloričnih salata.
foto: lifepressmagazin.com
3.Sok od rasola
Rasol slobodno razblažite vodom, zbog velike količcine soli i u njega dodajte sveže cedjen sok od šargarepe i cvekle. Ovaj sok je odličan za čišćenje organizma posle prazničnih obilnih obroka, pomaže kod anemije i poboljšava varenje.
Možete vi to same!
Autor teksta: Anita Alterov - nutricionista
Kontakt: anita.alterov@gmail.com
Posetite i Aninu Facebook stranicu: Savetovalište za zdravu ishranu Alterov
NAJPOPULARNIJI Komentari