Mnogo puta se do sad pričalo o tankim i gustim kosama, tankoj i debeloj dlaci, tretiranoj - netretiranoj, suvoj i masnoj, ali niko se nije dosetio da objasni da tanka kosa može da bude i suva, a tretirana da bude sklona mašćenju.
Nega kose mora biti adekvatna tipu kose i dlake kako bi dala prave rezultate.
U tekstu koji sledi naše saradnica sa bloga Sjajna kosa vam pomažu da otkrijete koja je prava nega za vašu kosu !
Tipovi proizvoda koje koristimo direktno su u vezi sa efektom koji želimo da postignemo. Regeneratori, pakovanja - hidratatantna, proteinska, sa uljima i bez, sve su stavke o kojima morate voditi računa pri izboru proizvoda za negu kose.
Hidratacija
Prirodno suva kosa podrazumeva da je prelazak ulja od temena do dužine sprečen strukturom dlake. Obično u prirodne suve kose ubrajamo kovrdžave i talasaste kose, ali i ravna gusta kosa može da bude sklona prirodnom isušivanju. Hidratacija je u ovom slučaju neophodna.
Hidratantna pakovanja i regeneratore preporučljivo je držati što duže. Koliko god imate vremena, ostavite na kosi da deluje. Za pojačano dejstvo umotajte kosu u kesu i zagrevajte fenom, a potom isperite. Ovakav tretman naziva se "Dubinska hidratacija" i veoma je poželjan za svaki tip kose, dejstvo hidratantnih sastojaka dostiže svoj maksimum.
Koncentrovana pakovanja ili regeneratori u svom sastavu pri vrhu treba da sadrže sledeće; masne alkohole, emolijense, prirodna ulja i sl: Glycerin, sve što sadrži reč "glyceryl", Cetearyl alcohol, Stearyl alcohol, Lanolin alcohol, Isopropyl palmitate, Isopropyl stearate, Isostearyl stearate; zatim prirodna ulja koja ćete lako prepoznati: Coconut oil, Jojoba oil, Olive oil, Palm Oil, Shea butter, Avocado oil i sl.
Ne treba da vas zabrinjava prisustvo limunske kiseline i alkohola na kraju sastava jer su u veoma maloj koncentraciji, koriste se kao konzervansi i nemaju tu snagu da isuše kosu.
Proteinska nega
Svaka kosa koja je bilo kako tretirana (farbanje, blanš, fen, presa, pa čak i četka i spoljašnji uticaji kao što su hladnoća i sunce) čine dlaku podložnijom gubitku keratina, osnovne materije od koje je dlaka sačinjena.
Svako ko neguje kosu trebalo bi da se potrudi da pored hidratacije svojoj kosi, češće ili ređe u zavisnosti od potrebe, priušti dobro proteinsko pakovanje. Ovakva pakovanja bi trebalo da imaju proteine na početku sastava u kombinaciji sa nekoliko prethodno pomenutih hidratantnih sastojaka koji su prisutni u svim proizvodima za negu kose.
U kombinaciji sa proteinima, u profesionalnim pakovanjima za kosu nalaze se i aminokiseline koje prodiru do kutikule, regenerišu i jačaju strukturu tretirane i oslabljene dlake.
Proteinska pakovanja se na kosi drže od 5-15 minuta u zavisnosti od stanja kose i koncentracije proteina. Ne bi trebalo držati ih duže jer proteini mogu da "zdrvene" kosu i učine je trenutno teškom za raščešljavanje. Proteinska pakovanja se više preporučuju devojkama sa tankom dlakom, one sa debelom i jakom dlakom mogu da prorede korišćenje proteinskih pakovanja ili, još bolje, da se "prebace" na kombinovana pakovanja.
Na sledeće sastojke bi trebalo da obratite pažnju:
Proteini: Hydrolyzed keratin, Hydrolyzed wheat protein, Hydrolyzed silk, Hydrolyzed silk protein, Hydrolyzed soy protein, Hydrolyzed wheat protein, Keratin...
Aminokiseline: Cocamidopropyl Dimethylamine, Behentamidopropyl Dimethylamine, Stearamidopropyl Dimethylamine, Isostearamidopropyl Dimethylamine...
Kombinovana hidratantno-proteinska pakovanja
Sva lako dostupna dragstorska pakovanja sadrže i hidratantne i proteinske sastojke, i tako su ih proizvođači učinili pogodnim za svakoga. Skoro sva pakovanja koja sadrže "repair" u nazivu sadrže proteine, a oni koji su imenovani "color save" ili "shine" su hidratantna. Tako ćete u redovnim parfimerijama lako prepoznati ono što tražite.
Ovakva pakovanja bi u teoriji trebalo da odgovaraju svakom tipu kose, sve je, dakle, do individualne procene i očekivanja od proizvoda.
Pravilno korišćenje proteinskih i hidratantnih pakovanja
Prilikom svakog pranja poželjno je koristiti pakovanje ili regenerator.
Pakovanje i regenerator stavljaju se isključivo na dužinu kose, nikada na teme. Ovo ne mogu dovoljno naglasiti, jer iz iskustva znam da mnogi proizvode za negu koriste nepravilno i onda se javljaju ozbiljni problemi kože glave poput peruti, seboreje, i prekomernog mašćenja.
Zdrava, netretirana kosa ima manje zahteve od tretirane i suve kose, ali negu nipošto zato ne treba zapostaviti. Kažu da je "duga kosa - stara kosa" pa je takva podložnija pucanju i isušivanju. Da bi to sprečili i zdrava kosa mora da se neguje. Ukoliko je tanka i sklona mašćenju treba obratiti pažnju da se sa količinom proizvoda za negu ne preteruje.
Toplo preporučujem hranljive regeneratore uz povremeno korišćenje proteinsko-hidratantnih pakovanja, jednom nedeljno, ili jednom u 10 dana.
S druge strane, kosa tretirana farbom ili presom, zahteva pažljivije biranje proizvoda za negu, tako da je moja preporuka da se pored dragstorskih hidratantnih i kombinovanih pakovanja ipak uvede jedno profesionalno proteinsko pakovanje.
Ukoliko su vam sredstva ograničena, među dragstorskim brendovima potražite pakovanje koje ima nešto veću koncentraciju proteina u sastavu (da ponovim, koncentracija opada sa redosledom sastojaka, naviše ima onih koji su pri vrhu liste). Proteinska pakovanja uvodite češće u zavisnosti od stanja kose i intenziteta tretiranja. Na primer, ukoliko peglate kosu svaki dan, proteinska pakovanja ćete koristiti češće.
Autorke bloga su tri devojke koje je povezala ljubav prema kosi. Od jednog lepog hobija nastao je blog o nezi i farbanju kose, uz fan stranicu gde smo svakodnevno otvorene za sva pitanja i spremne da savetujemo svakog ko želi svoju kosu da dovede do savršenstva.
NAJPOPULARNIJI Komentari